Olejek mirtowy – jak wpływa na układ oddechowy i dlaczego wykorzystywany jest w medycynie?

Olejek mirtowy w butelceOlejek mirtowy znany jest od dawien dawna w lecznictwie.

Olejek mirtowy pozyskiwany jest z liści, owoców i kwiatów mirtu zwyczajnego (Myrtus communis). Ma żółty lub lekko zielonkawy kolor i orzeźwiający zapach. Jego właściwości lecznicze są wykorzystywane w medycynie od ponad 2000 lat. W jaki sposób cenne składniki olejku mirtowego mogą pomóc w leczeniu infekcji dróg oddechowych?

Co odpowiada za działanie olejku mirtowego?

Olejki eteryczne są mieszkankami substancji lotnych. W temperaturze pokojowej przyjmują postać oleistej cieczy, ale po podgrzaniu łatwo parują. Zazwyczaj zawierają kilkadziesiąt różnych związków. Olejek obecny w mircie zwyczajnym również jest bogaty w substancje aktywne, głównie terpeny i ich pochodne:

  • alfa-pinen,
  • limonen,
  • mircen,
  • cyneol,
  • linalol
  • alfa-kariofilen[1].

Jak olejek mirtowy może pomóc w leczeniu infekcji dróg oddechowych?

Mirt zwyczajny to krewny eukaliptusa i drzewa herbacianego, wykazuje więc zbliżone do nich właściwości. Dwa główne kierunki działania olejku mirtowego to:

  • hamowanie stanu zapalnego,
  • niszczenie patogenów – bakterii, wirusów i grzybów.

Ze względu na rosnącą oporność bakterii na antybiotyki, wciąż szuka się nowych związków, które mogłyby je zastąpić. Wiele badań udowodniło, że składniki olejków eterycznych wykazują silne właściwości bakteriobójcze. Olejek mirtowy jest skuteczny np. wobec dwoinki zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae) czy prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis).

Olejek mirtowy w butelce

Olejek mirtowy znany jest od dawien dawna w lecznictwie.

Za niszczenie bakterii odpowiadają m.in. alfa-pinen, cyneol czy linalol. Związki te wpływają na strukturę ścian i błon komórkowych bakterii, przez co rozszczelniają te naturalne bariery ochronne i zaburzają funkcje życiowe drobnoustrojów. Z kolei alfa-kariofilen wykazuje największą aktywność wobec wirusów – uszkadza ich białka strukturalne.

Składniki olejku mirtowego działają też przeciwzapalnie. Badania wykazały, że zmniejszają stężenie prostaglandyn, czyli cząstek odpowiedzialnych za rozwój i podtrzymywanie stanu zapalnego[2].

Ponadto olejek mirtowy działa przeciwutleniająco, dzięki czemu chroni komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Może też wspomagać rozrzedzanie śluzu zalegającego w zatokach, przez co łatwiej je oczyścić.

Gdzie wykorzystywany jest olejek mirtowy?

Olejek mirtowy to jeden ze składników aktywnych leku na zatoki w postaci kapsułek. Połączony jest on najczęściej z olejkami: eukaliptusowym, ze słodkiej pomarańczy i cytrynowym. Taka kompozycja pomaga szybko łagodzić objawy ostrego zapalenia górnych dróg oddechowych, czyli np. zapalenia zatok. Upłynnia zalegającą w nich gęstą wydzielinę i wspomaga naturalne mechanizmy jej usuwania. Dzięki temu łagodzi wywołane przez nią dolegliwości – ból głowy, tkliwość i ucisk twarzy w okolicy zatok czy upośledzenie węchu. Działa też przeciwzapalnie.

Olejek mirtowy jest również często stosowany w aromaterapii do inhalacji parowych. Można też wykorzystać go do masażu, ponieważ działa wtedy odprężająco i rozluźnia napięte mięśnie. Składniki mirtu wykazują także inne właściwości, m.in. ochronne na wątrobę czy przeciwnowotworowe, jednak potrzebne są dokładne badania, które je potwierdzą.

[1] Gorjian, H., & Khaligh, N. G. (2023). Myrtle: a versatile medicinal plant. Nutrire, 48(1), 10.

[2] Aleksic, V., & Knezevic, P. (2014). Antimicrobial and antioxidative activity of extracts and essential oils of Myrtus communis L. Microbiological research, 169(4), 240-254.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.