Żylaki: Jak zapobiegać żylakom, gdy występują w rodzinie?

Żylaki na nodze kobietyŻylaki w rodzinie to częsty problem.

Żylaki są częstym problemem estetycznym i zdrowotnym, z którym mogą borykać się i kobiety, i mężczyźni. Zauważalne jest, że czasem choroba żylakowa występuje rodzinnie. Czy dziedziczymy skłonność do powstawania żylaków? Jak zapobiegać przemianie żył?

Żylaki kończyn dolnych – czym są?

Żylaki to powiększone, opuchnięte i zapętlone żyły. Występują głównie na stopach i łydkach. Mogą być w kolorze skóry, mieć barwę niebieską, ciemnoniebieską lub ciemnofioletową. Mają nieregularny przebieg i wystają ponad powierzchnię skóry. Miejscowo mogą występować zgrubienia wyczuwalne dotykiem jako twardawe guzki.

Żylaki na nodze kobiety

Żylaki w rodzinie to częsty problem.

Czasem pojawienie się żylaków poprzedzają pewne oznaki niewydolności naczyń żylnych. Są to: uczucie ciężkości nóg, obrzęki nóg (zwłaszcza wieczorem) i pajączki naczyniowe.

Żylaki – objawy

Oprócz defektu kosmetycznego żylaki mogą powodować szereg uciążliwych objawów. Należą do nich:

  • stały obrzęk podudzi, kostek i stóp;
  • pulsowanie i skurcze mięśni łydek;
  • ból łydek, nasilający się po długim przebywaniu w pozycji stojącej;
  • nieustępujące uczucie ciężkości nóg;
  • zmiana zabarwienia skóry wokół żylaków.

Późne objawy choroby żylakowej to owrzodzenia na nogach i zmiana zabarwienia skóry wokół żylaków. [1]

Czy żylaki są dziedziczne?

W niektórych rodzinach żylaki występują od wielu pokoleń. W rzeczywistości nie ma jednego genu odpowiedzialnego za żylakową przemianę naczyń. [2] Dziedziczymy skłonność do ujawnienia się choroby, ale muszą zadziałać także czynniki środowiskowe. Wpływ na to ma masa ciała, zmiany hormonalne oraz styl życia. Pewne jest to, że jeśli Twoi rodzice cierpią z powodu żylaków, to jesteś w grupie ryzyka osób, które mogą zostać dotknięte tą dolegliwością.

Jak zapobiegać żylakom?

Jeśli w Twojej rodzinie występują żylaki, warto stosować się do kilku zasad, które mogą pomóc w opóźnieniu pojawienia się tego problemu u Ciebie.

  1. Regularna umiarkowana aktywność fizyczna.

Codzienne ćwiczenia pod postacią szybkich spacerów, nordic walkingu, jazdy na rowerze mogą poprawić krążenie w nogach i zapobiec zastojowi krwi.

  1. Unikaj długich okresów siedzenia lub stania.

Jeśli musisz stać przez dłuższy czas, próbuj przerzucać ciężar z nogi na nogę co kilka minut. Możesz też wypróbować stawania naprzemiennie na palcach i piętach, żeby pobudzić pracę mięśni. Jeśli tylko możesz, przejdź się przez chwilę. Przy siedzącej pracy staraj się znaleźć chwilę na rozruszanie nóg.

  1. Unikaj krzyżowania nóg podczas siedzenia.

Skrzyżowanie nóg w kolanach powoduje ucisk żył i blokuje przepływ krwi. Zamiast tego próbuj krzyżować nogi w kostkach.

  1. Utrzymuj odpowiednią masę ciała.

Zbyt duża masa ciała to dodatkowe obciążenie dla nóg i naczyń żylnych. Ciężar osłabia przepływ krwi i osłabia ścianę naczyń oraz zastawek żylnych.

  1. Unikaj ciasnych ubrań i butów na obcasie.

Ciasne spodnie i skarpety mogą upośledzać prawidłowy przepływ krwi żylnej. Buty na wysokim obcasie ograniczają ruch stawu skokowego i do chodzenia nie wykorzystują mięśni łydek, a mięśnie pośladków. [3]

Reaguj na pierwsze objawy niewydolności żył

Pojawienie się u Ciebie obrzęków nóg oraz pajączków naczyniowych powinno być stanem alarmującym. To sygnał, że najwyższa pora zmienić styl życia na taki, który będzie korzystniejszy dla zdrowia Twoich nóg. Chociaż w aptece znajdziesz lek przeciwobrzękowy, który zniweluje uczucie ciężkości nóg, a przy użyciu dorobku medycyny estetycznej pozbędziesz się pajączków, to nie cofnie to rozpoczynającej się żylakowej przebudowy naczyń.  Warto wtedy skonsultować się z lekarzem.

Bibliografia

[1]       J. Raetz, M. Wilson, i K. Collins, „Varicose Veins: Diagnosis and Treatment”, afp, t. 99, nr 11, s. 682–688, cze. 2019.

[2]       A. S. Shadrina, S. Z. Sharapov, T. I. Shashkova, i Y. A. Tsepilov, „Varicose veins of lower extremities: Insights from the first large-scale genetic study”, PLoS Genet, t. 15, nr 4, s. e1008110, kwi. 2019, doi: 10.1371/journal.pgen.1008110.

[3]       A. Sangita, M. Kodi S, M. Akoijam, A. Sangita, M. Malar, i K. Aathi, „Prevention of Varicose Veins Prevention of Varicose Veins”, wrz. 2018.

 

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.