Opieka nocna nad seniorem w Niemczech – obowiązek czy nadużycie?

Opieka nocna nad senioremOpieka nocna nad seniorem nie należy do łatwych jeśli nie mamy pomocy.

Praca opiekunki osób starszych to zajęcie odpowiedzialne i wymagające. Pod opieką zazwyczaj ma się osoby w podeszłym wieku, czasem obłożnie chore i w poważnym stanie. Może się zdarzyć, że wymagają one nie tylko dziennej, ale i nocnej opieki. Czy opieka nocna nad seniorem jest obowiązkiem opiekunki seniora w Niemczech, czy nadużyciem? Jakie wynagrodzenie otrzymuje się za opiekę nocną nad seniorem w Niemczech?

Czy każdy senior potrzebuje opieki nocnej?

Opieka nad seniorem w Niemczech to specyficzna forma zatrudnienia. Przeglądając oferty pracy za naszą zachodnią granicą, szybko można się zorientować, że polega ona na całodobowym zajmowaniu się podopiecznym. Opiekę 24- godziny na dobę ułatwia fakt, że opiekunki w Niemczech najczęściej mieszkają w domu swoich podopiecznych, w wydzielonym pokoju lub części nieruchomości. Nie każdy jednak senior potrzebuje opieki przez cały czas. Nocne wstawanie jest zazwyczaj koniecznością, gdy:

  • osoba starsza źle się czuje i potrzebuje naszej pomocy,
  • podopieczny ma problem z wychodzeniem do toalety lub nietrzymaniem moczu i konieczna jest zmiana ubrania, lub pieluchy,
  • chory cierpi na demencję i odczuwa niepokój,
  • chory cierpi na schorzenie, które może zakłócać sen np. bezdech, różnego rodzaju bóle organów, zespół niespokojnych nóg,
  • podopieczny potrzebuje pomocy przy korzystaniu z toalety.

    Opieka nocna nad seniorem w Niemczech

    Opieka nocna nad seniorem najczęściej dotyczy starszych osób tzw. leżących.

Czy opieka nocna jest obowiązkiem opiekunki?

O tym, czy opieka nocna jest obowiązkiem, mówi umowa – w tej dokładnie wyszczególnione są zadania opiekunki. Warunkuje ona również, na jakich warunkach ma odbywać się opieka nocna i kiedy opiekunka ma czas wolny oraz czas potrzebny na sen i wypoczynek. W przypadku, gdy umowa nie wskazuje, że do obowiązków należy opieka nocna, to praca w godzinach nocnych wymagana jest jedynie w sytuacjach awaryjnych, których to stan zdrowia seniora wymaga natychmiastowej interwencji. W przypadku, gdy budzenie opiekunki jest nagminne i spowodowane błahymi sprawami np. koniecznością poprawienia poduszki warto renegocjować umowę, a przynajmniej stawkę za opiekę. Nocne wstawanie do seniora powinno bowiem być zrekompensowane finansowo.

W przypadku, gdy senior każdej lub niemal każdej nocy wymaga opieki, a ta niezbędna jest również w dzień, jego rodzina powinna pomyśleć o zatrudnieniu dwóch opiekunek. Stale niedosypianie powoduje bowiem, że jakość świadczonych przez opiekunkę usług znacznie spada. Jest ona również bardzo narażona na chroniczny stres, przemęczenie, obniżenie odporności, choroby, wypalenie zawodowe. Sporadyczne nieprzesypianie nocy przez seniora powinno natomiast skłonić do lepszego zadbania o higienę snu, ewentualnie konsultacji lekarskiej.

 

Zobacz: Opieka Poradnik

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.