Podział majątku – od czego zacząć?

Podział majątkuPodział majątku to problem wielu seniorów i ich rodzin.

Nie każda sprawa rozwodowa przebiega łatwo i przyjemnie, nie zawsze małżonkowie są w stanie dogadać się samodzielnie. Dotyczy to zwykle najbardziej istotnych, materialnych kwestii, które mają ulec zmianie po ustaniu związku małżeńskiego. Chodzi oczywiście o podział majątku wspólnego małżonków. Sąd oczywiście może kwestię podziału majątku podjąć samodzielnie, jednak jeśli przyszłym rozwodnikom zależy na czasie, często szukają sposobu, jak przyspieszyć cały proces, w tym właśnie podział majątku.

Jak usprawnić proces podziału majątku?

Jak się okazuje, to jedna z najczęściej poruszanych kwestii podczas spotkań z radcami prawnymi i rozmów o tym, jak przebiegają sprawy rozwodowe. Statystyki jednak pokazują, że spraw sądowych dotyczących podziału majątku wspólnego, jest coraz mniej. A te, które są na wokandzie, kończą się w większości po czasie nie dłuższym, niż trzy miesiące. Jedynie niewielki odsetek spraw o podział majątku wspólnego toczy się dwanaście miesięcy i dłużej.

Oznacza to jedno – dzisiejsi małżonkowie, jeśli są zgodni co do rozstania, najczęściej potrafią się też dogadać samodzielnie na temat podziału majątku wspólnego. Dzięki temu oszczędzają swój wzajemny czas i redukują ilość stresu związanego z tą sprawą.

Jak w takim razie zadbać o podział majątku po rozwodzie i jak można przyspieszyć tę procedurę?

Klasyczny podział majątku wspólnego małżonków

Istnieją tylko dwa sposoby na podział majątku wspólnego. Pierwszą opcją jest droga sądowa i jest ona wybierana zawsze wtedy, kiedy małżonkowie nie są w stanie samodzielnie dojść do porozumienia, w jaki sposób majątek wspólny powinien zostać podzielony. Wtedy to sąd rozpatruje wnioski i argumenty jednej i drugiej ze stron. Najczęściej spory takie toczą się w przypadku dużych majątków.

Czy podziału majątku wspólnego można dokonać szybciej?

Drugim sposobem na podział majątku wspólnego jest umowa. Na jej podstawie małżonkowie sami decydują o podziale majątku wspólnego, nie angażując w tę sprawę sądu. Takie rozwiązanie kwestii podziału majątku wspólnego zawsze znacznie przyspiesza sprawy rozwodowe. Jeśli dotychczasowa wspólność majątkowa małżeńska jest podzielona jeszcze przed dojściem do rozprawy sądowej rozwodowej, tym lepiej dla obu stron.

Podział majątku

Podział majątku to problem wielu seniorów i ich rodzin.

Najwięcej jednak na ten temat może podpowiedzieć związany ze sprawami rozwodowymi, a więc znający się też i na majątku wspólnym radca prawny. Pomoc prawną w tym zakresie można znaleźć w sieci, wpisując do wyszukiwarki odpowiednie hasło i lokalizację, np. „radca prawny Wrocław„. Udając się po pomoc w takie miejsce, zawsze uzyskasz pełnej informacji jak najlepiej rozmawiać z małżonkiem o majątku wspólnym, który trzeba jakość podzielić.

Szybki podział majątku wspólnego – jak to wygląda w praktyce?

W praktyce trzeba wiedzieć, jak dokonać podziałów na majątku wspólnym. Jeśli w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość, czyli mieszkanie, dom lub sama działka, to umowa w takiej formie musi zostać sporządzona w obecności notariusza, który potwierdzi na piśmie jej ważność. W każdym innym przypadku podział majątku można przeprowadzić za pomocą zwykłej umowy i sporządzić ją samodzielnie lub zlecić jej wykonanie swojemu prawnikowi.

Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?

Najczęściej majątek wspólny dzieli się na drodze postępowania rozwodowego. Nie trzeba jednak czekać aż na ten moment. Skład majątku można ustalić niezależnie od sprawy rozwodowej – również przed jej rozpoczęciem lub niezależnie od niej, tak, aby finalnie skończyć na ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej.

Podział majątku w przypadku rozdzielności majątkowej

Innym sposobem ustalenia, jaki jest skład majątku wspólnego, jest stworzenie jeszcze przed powstaniem wspólności ustawowej, a więc przez zawarciem małżeństwa czegoś, co nazywa się umowa majątkowa małżeńska, jeszcze do niedawna potocznie nazywana intercyzą. Na jej mocy każdy z małżonków ma prawo do posiadania majątku osobistego. Jednocześnie majątek osobisty nie tworzy czegoś, co klasycznie określa się jako wspólność majątkowa.

Do majątku osobistego każdego z małżonków mogą należeć dowolne dobra – nieruchomości, działki, samochody, pieniądze, firma czy udziały. Majątek osobisty jest nietykalny dla drugiej strony podczas rozwodu, ponieważ na składniki majątku osobistego każdy pracuje zawsze samodzielnie.

Taki dokument można sporządzić u notariusza w formie aktu notarialnego również w trakcie trwania małżeństwa, uzyskując rozdzielność majątkową. Przedmioty majątkowe nabyte w trakcie małżeństwa nie należą do wspólnego majątku małżonków, ale stanowią majątek osobisty męża i majątek osobisty żony.

Zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej nie dopuszcza do powstania majątku wspólnego, dlatego podczas wszelkich spraw rozwodowych takie sprawy załatwia się znacznie szybciej.

Jak się zająć podziałem majątku wspólnego?

Pierwszym krokiem jest ustalenie składu majątku, określenie sumy poszczególnych przedmiotów. Dalej należy ustalić proporcje podziału majątku. Konieczne są też ustalenia co do ewentualnych spłat zadłużeń, np. hipoteki.

 

Zobacz: Prawo

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.