Opiekun osoby starszej: Co musisz wiedzieć o pracy opiekunki osoby starszej?

Opiekun osoby starszejOpiekun osoby starszej to praca, która wymaga empatii, ale też i siły.

Wysokie zarobki i stabilne warunki zatrudnienia w Niemczech niekiedy zdają się przysłaniać kluczowe aspekty, związane z branżą opiekuńczą. Praca opiekunki to twardy orzech do zgryzienia, co oznacza, że nie każdy będzie w stanie podołać nowemu wyzwaniu. Liczne obowiązki i sam charakter pracy bywają bowiem obciążające dla pracowników. Co za tym idzie, wyjazd za granicę należy dobrze przemyśleć. W dzisiejszym artykule wskażemy Ci, jakie wymogi obowiązują na stanowisku opiekun osoby starszej i podpowiemy, o czym musisz pamiętać przed podpisaniem kontraktu.

Opiekun osoby starszej: Na czym polega praca ze starszymi ludźmi?

W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy, że branża opiekuńcza zaczęła cieszyć się większym zainteresowaniem aniżeli dotychczas. Być może wynika to z atrakcyjnych zarobków, gdyż oscylują one w przedziale 1400-1800 euro, a może z perspektyw, jakie daje praca opiekunki w Niemczech. Niewątpliwie jest to wymagające zajęcie, tym samym nowych obowiązków zapewne nie zabraknie. Trzeba też przyznać, że rzeczywiście praca z osobą starszą niesie ze sobą ogromną satysfakcję, co poniekąd wynagradza trud włożony w powierzone obowiązki.

Opiekun osoby starszej

Opiekun osoby starszej to praca, która wymaga empatii, ale też i siły.

Na czym polega praca opiekunki do seniora? Lista obowiązków będzie różnić się w zależności od potrzeb rodziny podopiecznego, jego stanu zdrowia tudzież rodzaju zatrudnienia. Pamiętaj, że opieka nad seniorem stale unieruchomionym, który dodatkowo zmaga się z chorobą Alzheimera, jest zadaniem utrudnionym. Jeśli natomiast Twój podopieczny to osoba sprawna umysłowo, obowiązki z pewnością przyjmą innych charakter. Niemniej profesjonalna opiekunka osób starszych najczęściej zobowiązana jest do wykonywania drobnych czynności porządkowych, przygotowywania posiłków, podawania leków, a także niesienia pomocy w czynnościach, których senior nie może wykonać samodzielnie.

W tym momencie pragniemy zaznaczyć, że opiekunka w Niemczech nie jest służącą. Jeśli rodzina podopiecznego zacznie narzucać Ci obowiązki, o których nie wspomniano w podpisanej wcześniej umowie, należy bezwzględnie skontaktować się z pośrednikiem.

Jak znaleźć pracę jako opiekunka w Niemczech?

Poszukiwania pracy u naszego zachodniego sąsiada z reguły mają miejsce w Internecie. Jest to całkowicie zrozumiałe, gdyż to właśnie tam najłatwiej jest znaleźć atrakcyjne oferty pracy w Niemczech. Zanim jednak wyślesz CV i umówisz się na wstępne spotkanie, koniecznie sprawdź opinie pracodawcy. Wymaga to oczywiście dogłębnego researchu. Niemniej uchroni Cię przed nieprzyjemną niespodzianką już na miejscu. Wspominamy o tym dlatego, że w sieci z łatwością można natknąć się na pracodawców oszustów. Czym to skutkuje? Najczęściej koniecznością podjęcia zatrudnienia na czarno, co w świetle prawa niemieckiego jest surowo zabronione.

Gdzie szukać zatrudnienia w Niemczech? Wybierz zaufaną agencję pracy, która została zarejestrowana w KRS i posiada niezbędne certyfikaty, potwierdzające legalność działania. Na stronie agencji LAXO Care – praca opiekunek w Niemczech – znajdziesz ciekawe oferty, a także cenne wskazówki, które pozwolą Ci podjąć dobrą decyzję.

Jakie kwalifikacje powinna posiadać opiekunka osób starszych?

Jeśli rozważasz wyjazd do pracy jako opiekunka osoby starszej, musisz koniecznie zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi na stanowisku. Jako że branża opiekuńcza cierpi na niedostatek wykwalifikowanych pracowników, warunki zatrudnienia uległy drobnym zmianom. Co to oznacza? O pracę jako opiekunka dla seniora ubiegać może się osoba, która:

  • zna język niemiecki przynajmniej na poziomie podstawowym,
  • posiada doświadczenie w branży lub niegdyś opiekowała się członkiem rodziny i wyraża chęć nabywania nowych umiejętności,
  • jest otwarta, komunikatywna, cierpliwa i wyrozumiała.

Bez obaw – nawet jeśli nie spełniasz któregoś z wyżej przedstawionych wymogów, śmiało złóż aplikację. W wielu przypadkach agencje zatrudnienia oferują dodatkowe kursy językowe bądź szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, dzięki którym szybciej zaaklimatyzujesz się w nowej rzeczywistości. Grunt to dobre nastawienie!

 

Zobacz: PRACA

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.