Przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupaBól odcinka szyjnego kręgosłupa - jak zaradzić?

Bóle odcinka szyjnego kręgosłupa dotykają wielu osób. Najczęściej mają one charakter zmian zwyrodnieniowych, ale może też być to dyskopatia szyjna. Są to zmiany, które pojawiają się w wyniku wieloletnich zaniedbań. Jakie są przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupa i najczęściej występujące objawy? Co może pomóc na ból?

Najważniejsze przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Jednym z najważniejszych czynników, które są odpowiedzialne za ból kręgosłupa szyjnego1, jest siedzący tryb życia. Zmiany te dotykają najczęściej osób, które spędzają wiele godzin w pozycji siedzącej, a dodatkowo do tego dochodzi jeszcze zła ergonomia pracy. Na przykład może to być przyjmowanie nieodpowiedniej pozycji ciała przy biurku albo nieprawidłowo przygotowane stanowisko pracy. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze przewlekły stres, który może powodować napięcie mięśni szyi oraz ból kręgosłupa w odcinku szyjnym

Przyczyny bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa – jak zaradzić?

Inna przyczyna może wynikać ze zwyrodnienia kręgów oraz z dyskopatii2, czyli będzie to zwyrodnienie krążka międzykręgowego, który jest określany jako dysk, a jest to elastyczny element, który odpowiada za oddzielanie kolejnych kręgów kręgosłupa. Dyskopatia może przyczyniać się do powstawania bólu w związku z uciskiem krążka międzykręgowego na nerwy. Czynnikiem ryzyka wystąpienia dyskopatii kręgosłupa szyjnego jest nadmierna masa ciała, ale też nieprawidłowa pozycja w czasie snu oraz wady postawy, urazy, czy które powstały podczas wypadków. Będą to również przeciążenia kręgosłupa, praca związana z przymusowym ustawieniem tułowia albo naturalne procesy starzenia.

Objawy bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Bardzo charakterystycznym objawem jest brak możliwości poruszania głową w dotychczasowym zakresie, a także napięcie i ból karku, które czasami promieniują do głowy, barku, łopatki albo ramion. Czasami mogą pojawiać się mniej typowe objawy, do których zalicza się: bóle głowy (przeważnie w części potylicznej, co bardzo często jest utożsamiane z migreną), a także zawroty głowy, szumy uszne. Może to być również drętwienie, mrowienie, zaburzenia czucia, osłabienie siły mięśniowej rąk lub zaburzenia widzenia i częściowy paraliż.

Leczenie bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Dolegliwości bólowe przeważnie ustępują w ciągu kilku tygodni. Pomocna jest kinezyterapia oraz zabiegi fizjoterapeutyczne. Gdy natomiast dochodzi do nasilenia bólu, można zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Takie działanie mają NLPZ – czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Różnią się one miedzy sobą substancjami czynnymi, siłą działania, szybkością działania i częstością występowania działań niepożądanych. Na przykład do NLPZ zaliczamy leki zawierający deksketoprofen. To substancja czynna, która zaczyna działać szybko, zmniejsza ból i stan zapalny. Przed zażyciem jakiegokolwiek leku należy zapoznać się z ulotką przestrzegać wskazań, przeciwskazań, dawkowania – bądź skonsultować z lekarzem czy farmaceutą, gdyż nie zawsze może być on odpowiedni dla nas.

Poza tym warto zadbać jeszcze o prawidłową postawę ciała podczas pracy przy komputerze, a do tego należy wprowadzać regularne przerwy w pracy. Nie bez znaczenia jest również zdrowy sen. Warto więc pamiętać o odpowiednio dobranym materacu oraz poduszce. Jeśli jednak podjęte leczenie nie przynosi żadnych efektów i cały czas dochodzi do zaostrzania objawów w wyniku ucisku na nerwy, to konieczne może być leczenie chirurgiczne.

 

 

Referencje:

Romanowska W., Opieka pielęgniarska wobec pacjenta z dyskopatią odcinka szyjnego leczoną operacyjnie [w:] Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej, 2019, nr 4.

Teichtahl A., J., Podejście do bólu szyi [w:] Lekarz Rodzinny, 2014, nr 2.

1 A. J. Teichtahl, Podejście do bólu szyi [w:] Lekarz Rodzinny, 2014, nr 2, s. 3-9.

2 W. Romanowska, Opieka pielęgniarska wobec pacjenta z dyskopatią odcinka szyjnego leczoną operacyjnie [w:] Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej, 2019, nr 4, s. 45-58.

 

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.