Jak radzić sobie ze wzdęciami?

Jak radzić sobie ze wzdęciamiJak radzić sobie ze wzdęciami? Najpierw metodami domowymi a jeśli nie działają to inne.

Wzdęciami określa się pełność w jamie brzuszną skutkującą dyskomfortem. Taki dyskomfort może utrudniać codzienne funkcjonowanie, stąd też wiele osób sięga po tabletki na wzdęcia bez recepty dostępne w aptekach. Jak działają takie preparaty oraz jak dzięki innym metodom można radzić sobie z tym objawem? Jak radzić sobie ze wzdęciami? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Najczęstsze przyczyny wzdęć – Jak radzić sobie ze wzdęciami?

Przyczyn problemu ze wzdęciami może być wiele. Często doprowadzają do tego wybory dietetyczne, w tym spożywanie roślin strączkowych działających gazotwórczo, picie napojów gazowanych, a także zaburzenia trawienia spowodowane np. niedoborem laktazy. Przyczyny mogą być jednak również poważniejsze, np. przewlekłe choroby jelit, marskość wątroby, a także hiperstymulacja jajników. W przypadku tych ostatnich, tabletki na wzdęcia dostępne w aptekach po prostu nie wystarczą.

Skład tabletek na wzdęcia dostępnych w aptekach

Leki na wzdęcia zawierają przede wszystkim simetikon. Jest to substancja pozwalająca na zmniejszenie napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, aby doprowadzić do ich pękania i skuteczniejszego usuwania przez jelito. Substancja nie jest dodatkowo metabolizowana, co skutkuje wysokim poziomem bezpieczeństwa w zakresie stosowania. Simetikon zawierają więc popularne preparaty apteczne.

Jak radzić sobie ze wzdęciami

Jak radzić sobie ze wzdęciami? Najpierw metodami domowymi a jeśli nie działają to inne.

W radzeniu sobie ze wzdęciami pomagają także zioła zawierający w składzie m.in. kolendrę, mniszek lekarski, miętę i dziką różę. Napar ziołowy warto spożywać zwłaszcza podczas jedzenia ciężkostrawnych posiłków, aby zredukować ryzyko powstawania wzdęć i zwiększyć komfort trawienny. Większość preparatów na wzdęcia można zakupić bez recepty w aptekach.

Radzenie sobie ze wzdęciami w ciąży

Szczególnie problematyczne są wzdęcia w czasie ciąży. Jak wspomnieliśmy wcześniej, simetikon znajdujący się często w składach takich preparatów nie wchłania się z przewodu pokarmowego, nie ma więc wpływu na płód. Dlatego w większości farmaceutyki go zawierające nie są przeciwwskazane w ciąży. Oczywiście zawsze warto dodatkowo upewnić się w tym zakresie i zapoznać z ulotką dołączoną do danego preparatu, ewentualnie omówić tę kwestię z farmaceutą lub lekarzem.

Pozostałe sposoby na wzdęcia

Tabletki na wzdęcia to oczywiście niejedyne, co może być przydatne w tej sytuacji. Okazuje się, że pomocne są także domowe sposoby na wzdęcia, o ile przyczyna problemu nie jest poważniejsza i nie wynika np. z przewlekłych chorób. Większość z nas ma w domu zioła do zaparzania, które mogą być w tym przypadku przydatne. Przykładem jest rumianek i melisa, ale także mięta i koper włoski. Niezbędne jest także picie odpowiednich ilości płynów, najlepiej 2-2,5 litra dziennie, zwłaszcza jeśli problem ze wzdęciami się powtarza.

Tabletki na wzdęcia dostępne w aptekach to jak widać dobry sposób na walkę z tym nieprzyjemnym objawem. Jeśli jednak objaw dokucza częściej i utrudnia codzienne funkcjonowanie, wówczas zdecydowanie nie można go ignorować.

 

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.