Recykling papieru – jak odbywa się w praktyce?

Jak wygląda recykling papieruJak wygląda recykling papieru? To pytanie, które może paść nawet z ust wnuków.

Recykling papieru jest jednym z najlepiej znanych każdemu z nas sposobów pozyskiwania surowców wtórnych i ochrony zasobów naturalnych. Recykling papieru jest też głęboko zakorzeniony w tradycji, przede wszystkim dlatego, że papier doskonale nadaje się do ponownego użycia po przetworzeniu i to nie jeden, ale kilka razy. Mówi się nawet, że papier ma 7 żyć. Jak w praktyce wygląda recykling papieru i co możemy dzięki niemu zyskać?

Recykling papieru w liczbach

Recykling papieru jest dziś prowadzony z udziałem bardzo nowoczesnych technologii, dzięki czemu staje się on coraz efektywniejszy, a pozyskiwany surowiec ma na tyle dobrą jakość, że może bez trudu zastąpić surowiec naturalny. Przetwarzanie papieru jest jednak ważne nie tylko z powodu gospodarczego. Najważniejsze korzyści, jakie oferuje recykling papieru, dotyczą bowiem ochrony środowiska. Według danych podawanych przez Stena Recycling, lidera branży recyklingu w Polsce i w Europie, recykling papieru pozwala zaoszczędzić nawet 50% energii w porównaniu z użyciem surowca drzewnego, a to z kolei przekłada się na zdecydowane ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma Stena Recycling, której zakłady przetwarzania odpadów różnych frakcji rozsiane są po całej Polsce, prowadzi również recykling papieru i tektury na masową skalę, wspierając od ponad 20 już lat polskich i europejskich przedsiębiorców w wyzwaniach związanych z zamykaniem obiegu surowców i gospodarowaniem odpadami. Przetwarzanie papieru to oprócz oszczędności energii i walki ze zmianami klimatu istotny sposób ochrony drzewostanu – 1 tona makulatury pozwala uratować aż do 14 drzew, a powstać może z niej nawet 900 kg papieru. Recykling papieru przekłada się też na mniejsze zanieczyszczenie powietrza, wody i gleb.

Jak wygląda recykling papieru

Jak wygląda recykling papieru? To pytanie, które może paść nawet z ust wnuków.

Jak wygląda recykling papieru?

Proces przetwarzania papieru jest dość wymagający, a jego powodzenie w dużej mierze zależy od skuteczności segregacji odpadów, ponieważ wilgotny, brudny czy zatłuszczony papier nie nadaje się do ponownego wykorzystania. Recykling papieru wymaga również dużej staranności na etapie składowania, transportu i sortowania, aby pozyskany surowiec mógł spełnić wymagane standardy jakościowe. Wspomniana Stena Recycling organizuje odbiór makulatury od wytwórców odpadów z różnych branż, a następnie przygotowuje  odpady z papieru i tektury w swoich zakładach, aby przekazać je papierniom. Gotowy do produkcji nowych wyrobów surowiec wtórny trafia następnie do producentów artykułów papierniczych i opakowaniowych, którzy stworzą dzięki niemu nowe, w pełni ekologiczne artykuły.

Co powstaje z recyklingu papieru i tektury?

Recykling papieru przywraca do obiegu nawet 70% odpadów celulozowych. Z przetworzonej makulatury powstają m.in. gazety, książki, zeszyty, ale też opakowania, tektura falista czy papier stosowany do celów higienicznych. Powstałe z surowca pochodzącego z recyklingu papierowe kubeczki, talerzyki, słomki czy torebki są też dobrą alternatywą dla plastikowych jednorazówek. Możemy je wszystkie, podobnie jak zużyte opakowania czy przeczytane czasopisma, po przetworzeniu wykorzystać jeszcze kilka razy, bez szkód dla środowiska i zagrożonego zmianami klimatu.

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.