Soczewka toryczna – dla kogo?

Soczewka torycznaSoczewka toryczna jest skonstruowana nieco odmienne niż jej odpowiedniki dla osób cierpiących na bardziej popularne wady wzroku.

Wzrok wielu osób nie jest doskonały. Narząd wzroku ciągle się zużywa, a dodatkowo istnieją wady, z którymi czasami się rodzimy. To chociażby astygmatyzm. Ta wada jest nieco odmienna od krótkowzroczności czy też popularnej dalekowzroczności i dlatego wymaga specjalnego podejścia. Już na samym wstępie jest ona nieco bardziej skomplikowana w diagnostyce i w przeszłości zdarzało się sporo błędów w tej kwestii. Z pomocą przychodzi soczewka toryczna.

Soczewka toryczna

Soczewka toryczna jest skonstruowana nieco odmienne niż jej odpowiedniki dla osób cierpiących na bardziej popularne wady wzroku.

Astygmatyzm – problematyczna wada wzroku

Astygmatyzm jest bardziej złożoną wadą wzroku od krótkowzroczności czy też dalekowzroczności. Przysparza nieco problemów przy diagnozowaniu, a także leczeniu. Istnieje wiele jego odmian. Można powiedzieć, że każdy astygmatyzm jest nieco inny i wymaga bardziej indywidualnego podejścia. Należy również pamiętać, że dzisiejsza aparatura okulistyczna jest w stanie bez większego problemu rozpoznać astygmatyzm. Pewne trudności możemy mieć w przypadku dzieci, u których wada ta jest dynamiczna i zmienia się wraz z rozwojem. Dlatego też w wieku dziecięcym i dorastania trzeba wykonywać nieco częściej rutynowe badania wzroku.

Jakie soczewki toryczne?

W przypadku soczewek torycznych, podobnie jak w przypadku tych klasycznych do wyboru będziemy mieli odmiany jednodniowe, tygodniowe oraz miesięcznie. W niektórych przypadkach pojawiają się również odmiany dwutygodniowe. Soczewka toryczna jest skonstruowana nieco odmienne niż jej odpowiedniki dla osób cierpiących na bardziej popularne wady wzroku. Przede wszystkim ma nieregularny kształt. Nie jest sferyczna. Konstrukcja taka ma za zadanie załamywać światło we właściwych punktach i kierunkach, dokładnie w taki sposób, jakiego potrzebuje osoba z astygmatyzmem. Siła załamywania światła po prostu musi być odmienna w poziomie i pionie, bowiem wada ta wynika często ze zniekształcenia rogówki. Dziś często wykonuje się takie soczewki z niebywałą wręcz precyzją. Takie soczewki oferują specjaliści z Mojepierwszesoczewki.pl.

Leczenie astygmatyzmu – operacje

Astygmatyzmu zwykle nie leczy się operacyjnie, choć rzecz jasna jest taka możliwość. Skomplikowanie takiej operacji jest nieco większe, aniżeli w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności i również dlatego pacjenci nie decydują się nań tak chętnie. Są jednak sytuacje, w których nie będziemy mieli wyjścia. Niektóre rodzaje i nasilenie astygmatyzmu nie poddaje się tak łatwo klasycznej korekcji i choć takich przypadków nie ma wiele, to zdarza się, że operacja musi być wykonana, by przywrócić odpowiedni komfort życia. Po 60 roku życia zdarza się, że astygmatyzm występuje wraz z zaćmą. To również sytuacja, w której operacja jest absolutnie konieczna.

 

 

Zobacz: Testy i Recenzje

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.