Specjaliści od męskich spraw, czyli konsultacje urologiczne i andrologiczne

Konsultacje urologiczne - mężczyzna w spodniach rozbierający się do badaniaKonsultacje urologiczne powinny być powszechne jak ginekologiczne dla kobiet.

Chociaż dbanie o zdrowie jest konceptem istotnym z punktu widzenia obu płci, to jednak organizm kobiety i mężczyzny ma nieco inne potrzeby w tym zakresie. Z tego powodu panie powinny regularnie odwiedzać ginekologa, a panowie specjalistów od męskich spraw, czyli urologa i androloga. Konsultacje urologiczne – zobacz, co warto o tym wiedzieć.

Konsultacje urologiczne i andrologiczne:

  • Androlog – definicja
  • Znaczenie wizyt u urologa
  • Profilaktyka męskiego zdrowia

Czym zajmuje się androlog?

Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się specjalista, do którego należy się udać, gdy zauważysz problemy z funkcjonowaniem męskiego układu płciowo- rozrodczego. Androlog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu chorób związanych z zaburzeniami hormonalnymi oraz układem rozrodczym mężczyzn, obejmujących między innymi:

  • problemy na tle seksualnym, jak np. niskie libido czy zaburzenia erekcji,
  • nowotwory męskiego układu rozrodczego, np. nowotwór prostaty,
  • problemy hormonalne związane lub niezwiązane z okresem dojrzewania,
  • andropauza, czyli męski odpowiednim menopauzy.

Wizyta u androloga może okazać się nieco wstydliwa ze względu na konieczność przeprowadzenia badania narządów płciowych. Zostanie jednak przeprowadzona w profesjonalnej atmosferze.

Konsultacje urologiczne - mężczyzna w spodniach rozbierający się do badania

Konsultacje urologiczne powinny być powszechne jak ginekologiczne dla kobiet.

Dlaczego konsultacje urologiczne u urologa są tak istotne?

Innym lekarzem zajmującym się problemami z męskim układem moczowo-płciowym jest urolog. Różnica pomiędzy tymi dwoma specjalizacjami sprowadza się do tego, że urolog skupia się bardziej na układzie moczowym, który jest wspólny dla obu płci. W jego poczekalni można zatem spotkać również kobiety.

Jakie męskie schorzenia mogą zostać zdiagnozowane w gabinecie urologicznym? Są to w szczególności zapalenie prostaty lub jądra, nietrzymanie moczu, rozrost prostaty czy kamica nerkowa. Urolog może również wykryć nowotwory o łagodnym lub złośliwym przebiegu, m.in. prostaty i pęcherza moczowego.

Wizyta u urologa będzie wyglądać podobnie jak w przypadku androloga. Składa się na nią rozbudowany wywiad lekarski dopełniony badaniem fizycznym narządów płciowych i zleceniem odpowiednich badań, jak np. badanie krwi i moczu, USG dróg moczowych czy urografia. 

Profilaktyka męskiego zdrowia – kiedy wybrać się do specjalisty urologa lub androloga?

O ile kobietom nie trzeba zwykle tłumaczyć, jak istotne są wizyty u ginekologa, o tyle mężczyźni podchodzą do tego trochę inaczej. Wizyta u lekarza zajmującego się układem moczowo-rozrodczym wciąż uchodzi za wstydliwą, a zatem niepasującą do stereotypu silnego, niezależnego mężczyzny.

Oczywiście ten stereotyp jest bardzo krzywdzący, gdyż dbanie o ten aspekt zdrowia jest niezwykle istotne niezależnie od płci. Wiele chorób zaczynających się od układu płciowego czy moczowego cechuje się wysokimi szansami na całkowity powrót do zdrowia, o ile zostaną zdiagnozowane odpowiednio szybciej. Im dłużej czekasz, tym bardziej dotkliwe stają się objawy, a proces leczenia ulega utrudnieniu lub też staje się niemożliwy do wykonania.

Wizyta u androloga lub urologa powinna zostać włączona do corocznych badań profilaktycznych od ok. 40 roku życia. Nie oznacza to jednak, że młodsi mężczyźni nie powinni się na nią umawiać. Taka konsultacja jest zalecana niezależnie od wieku, jeśli zauważysz niepokojące symptomy, jak chociażby:

  • długotrwałe problemy z zajściem w ciążę,
  • obrzęk lub wysypka w obszarach intymnych,
  • ból lub pieczenie podczas oddawania moczu i stosunku,
  • zaburzenia seksualne,
  • krwiomocz.

Jako że te dwie specjalizacje są tak pokrewne, bardzo często spotkasz się z lekarzami wykwalifikowanymi i w urologii, i andrologii. Takich specjalistów możesz szukać m.in. w klinice medycznej we Wrocławiu. Dzięki temu zaoszczędzisz na czasie, bo nie trzeba będzie umawiać dwóch osobnych wizyt w różnych gabinetach. Uzyskasz bowiem kompleksową poradę medyczną w jednym miejscu.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.