Stłuczone kolano — kiedy trzeba iść do lekarza?

Stłuczone kolano u osoby starszejStłuczone kolano niestety nie może być bagatelizowane.

O stłuczenie kolana wcale nie jest trudno. Ten uraz pojawia się dość często — wystarczy źle postawiony krok podczas spaceru czy biegania, a nawet potknięcie się w domu, aby pojawiły się ból czy obrzęk. Masz stłuczone kolano? Zastanawiasz się, czy z tym uszkodzeniem stawu kolanowego należy udać się do lekarza? Wyjaśniamy.

Stłuczone kolano: Czym jest stłuczenie kolana?

O stłuczeniu mowa, gdy doszło do zamkniętego uszkodzenia struktur wewnętrznych stawu, a dokładniej do zgniecenia tkanek, uszkodzenia naczyń krwionośnych czy przerwania spójności włókien międzykomórkowych.

Stłuczone kolano u osoby starszej

Stłuczone kolano niestety nie może być bagatelizowane.

Uwaga! To uszkodzenie dotyczy wyłącznie tkanek miękkich, więc uraz nie obejmuje kości ani stawów. To dobra wiadomość, ponieważ najczęściej stłuczenia nie są w żaden sposób groźne. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji kolano można zostawić „samemu sobie”, aż po prostu się wygoi.

Uraz kolana: Co robić po stłuczeniu? Pierwsza pomoc ma znaczenie

Stłuczenie to uraz, który wiąże się z określonymi objawami. Niedługo po tym, jak doszło do upadku czy uderzenia kolana, pojawią się:

  • ból w obrębie stawu;
  • opuchlizna;
  • zaczerwienienie, a po jakimś czasie siniak.

Można też odczuwać problemy z chodzeniem, które są efektem bólu kolana i obrzęku, do których doszło w wyniku urazu. Z tymi dolegliwościami można sobie poradzić zgodnie z zasadami pierwszej pomocy. Najczęściej przy objawach stłuczenia stosuje się schemat PRICE (Protection Rest Ice Compression Elevation), a w jego ramach:

  • schłodzenie obszaru, w którym doszło do stłuczenia (np. zastosowanie zimnego kompresu lub woreczka z lodem zawiniętego w ręcznik);
  • ucisk, np. poprzez zastosowanie bandaża elastycznego, dla ustabilizowania i odciążenia stawu;
  • uniesienie kończyny do góry, co pomaga na spuchnięte kolano.

W przypadku stłuczenia kolana pomocne może być podanie środków przeciwbólowych. Aby złagodzić ból, najczęściej stosuje się preparaty podawane miejscowo, zawierające leki z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), np. diklofenak. W maksymalnej dawce do podania zewnętrznie tę substancję zawiera np. spray DIKY.

Podjęcie tych czynności, a następnie odpoczynek, powinny spowodować, że objawy stłuczenia stopniowo zaczną się zmniejszać, a rekonwalescencja przebiegnie bez problemów.

Stłuczone kolano: Kiedy objawy stłuczenia należy skonsultować z lekarzem?

Stłuczenie należy do mało poważnych urazów kolana. Pamiętaj jednak, że występujące przy nim objawy, np. obrzęk czy ból oraz ograniczenie ruchomości, mogą się wiązać również z innymi problemami, do których często dochodzi w wyniku upadku. Są to np. zwichnięcie czy złamanie . Dlatego warto dokładnie obserwować ten obszar oraz jego stan.

Przykładowo, jeżeli bólowi kolana towarzyszy zdeformowanie stawu (tzn. jego nienaturalne wykrzywienie), mogło dojść do złamania lub zwichnięcia [6]. Niepokojące mogą być także objawy takie jak ból, który nie ustępuje z czasem, a wręcz nasila się. Do lekarza warto się zgłosić, również gdy kontuzja powoduje cierpnięcie nogi, zaburzenia czucia lub kiedy krwiak powstały po urazie jest bardzo rozległy. To tylko niektóre sytuacje, w których stan kończyny lepiej sprawdzić u lekarza. Tylko on jest w stanie na 100% odróżnić stłuczenie od innych urazów i wskazać właściwy kierunek leczenia.

Podczas wizyty możesz się spodziewać, że ortopeda obejrzy kolano, a także zleci badania obrazowe, najczęściej RTG, rzadziej rezonans magnetyczny. Wynikiem konsultacji z lekarzem może być też założenie odpowiedniego opatrunku czy ortezy (tak, aby zapobiec obciążaniu stawu), a także zastosowanie leczenia farmakologicznego.

Po urazie kolana może być również konieczna rehabilitacja — np. fizjoterapia czy zabiegi z obszaru fizykoterapii. Pozwolą one przyspieszyć powrót do pełnej aktywności fizycznej i cieszyć się nieograniczoną ruchomością stawu.

Podsumowując, po stłuczeniu kolana sobie lub innej osobie poszkodowanej należy udzielić pierwszej pomocy zgodnie z opisanym powyżej schematem. Następnie, zwłaszcza jeżeli pojawiają się silny ból lub inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem.

Na zlecenie marki Diky

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.