Wcześniejsza emerytura w Niemczech – z czym się wiąże?

Wcześniejsza emerytura w NiemczechWcześniejsza emerytura w Niemczech a ryzyko wysokiego potrącenia.

Jak zakończyć karierę zawodową w Niemczech przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego? Wcześniejsza emerytura w Niemczech czy warto? Wysokość świadczenia emerytalnego uzależniona jest przede wszystkim od tego, jak długo dana osoba odprowadzała składki na ubezpieczenie emerytalne. Z faktem tym wiąże się ryzyko wysokiego potrącenia w momencie podjęcia decyzji o wcześniejszym przejściu na emeryturę. Przyznane świadczenie może być w takiej sytuacji niższe nawet o 14.4%. Pojawia się zatem pytanie, czy istnieje jakiś sposób na zrekompensowanie potrąceń wynikających z wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Wcześniejsza emerytura w Niemczech

Wcześniejsza emerytura w Niemczech a ryzyko wysokiego potrącenia.

Emerytura w Niemczech w wieku 63 lat

W Niemczech podstawowy wiek emerytalny wynosi zwykle 65 lat (w zależności od roku urodzenia). Jest to tzw. zwykły wiek emerytalny, czyli Regelaltersgrenze. Niemieckie prawo dopuszcza jednak możliwość przejścia na emeryturę nieco wcześniej, bo w wieku 63 lat (Rente mit 63 Jehren). Rozwiązanie to powstało z myślą o osobach, które mogą pochwalić się wyjątkowo długim stażem ubezpieczeniowym (die Rente für besonders langjährig Versicherte). Za długi uznaje się przy tym okres 45 lat opłacania składek emerytalnych, do którego są wliczane ponadto okresy np.:

  • bezrobocia;
  • wychowywania dzieci do momentu ukończenia przez nie 10. roku życia;
  • opieki nad chorymi członkami rodziny;
  • samozatrudnienia z obowiązkowymi składkami;
  • pobierania świadczeń w ramach samodoskonalenia zawodowego;
  • pracy w ramach Minijob, gdy opłacane były składki;
  • dobrowolnego roku socjalnego (Freiwilliges Soziales Jahr).

Wówczas można przejść na wcześniejszą emeryturę bez żadnych potrąceń, które mogłyby znacznie uszczuplić ostateczną wysokość przyznanego świadczenia. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to funkcjonuje w ten sposób tylko w przypadku roczników 1951 i 1952. Osoby, które urodziły się po 1952 roku, mają prawo przejść na wcześniejszą emeryturę nieco później, bo w wieku 63 lat i 2 miesięcy. Natomiast osoby urodzone w roku 1964 i następnych, które mają 45-letni staż ubezpieczeniowy, mogą przejść na emeryturę w wieku 65 lat (wcześniejsza decyzja o emeryturze pociągnie za sobą naliczenie potrąceń).

Co jednak w sytuacji, gdy ktoś nie opłacał składek przez okres 45 lat, a mimo to chce przejść na wcześniejszą emeryturę w Niemczech? Okazuje się, że wówczas emerytura w wieku 63 lat jest również możliwa, ale pociąga za sobą pewne straty finansowe związane z koniecznymi potrąceniami. W takim przypadku obowiązuje jednak minimalny staż ubezpieczeniowy, który powinien wynosić 35 lat. Natomiast wspomniane potrącenia są naliczane każdego miesiąca w wysokości 0.3% całkowitej kwoty emerytury, co daje 3.6% w skali roku. Maksymalne potrącenie nie może przekraczać jednak 14.4%.

Wcześniejsza emerytura: Jak zrekompensować różnicę w wysokości emerytury w Niemczech?

Aby nieco zniwelować różnicę w wysokości emerytury, wynikającą z naliczonych potrąceń, należy wystosować odpowiedni wniosek. Dokument ten to tzw. besondere Rentenauskunft. Należy w nim uwzględnić okres do momentu planowanego przejścia na emeryturę, a sam formularz można pobrać na stronie Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytualno-Rentowego (DRV). Tym sposobem można się dowiedzieć, jak wysokie będą potracenia wynikające z wcześniejszej emerytury i na tej podstawie oszacować wysokość ewentualnej dopłaty, które mogłyby wyrównać obniżkę świadczenia emerytalnego. Wówczas każdy może samodzielnie zdecydować, czy woli zrekompensować tę różnicę całkowicie, czy tylko w pewnej części.

 

 

Zobacz: Finanse

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.