Wszywka alkoholowa to zabieg mało inwazyjny i bezpieczny

Wszywka esperalWszywka Esperal jest często ostatnią deską ratunku.

Wszywka alkoholowa Esperal to jedna z metod leczenia alkoholizmu, zaliczana do terapii awersyjnej. Choroba alkoholowa dotyczy nie tylko uzależnienia fizycznego, ale również uzależnienie psychiczne. Oznacza to, że jest to choroba bardzo złożona i trudna do wyleczenia samodzielnie. Nie ma cudownego leku, tabletek czy jednej metody, która skutecznie wyleczyły alkoholizm. Tylko kompleksowa terapia pod okiem specjalistów, która składać się będzie z wielu elementów może przynieść ulgę osobie chorej, przywrócić jej zdrowie i kontrolę nad swoim życiem.

Jedną z metod, która jest bardzo pomocna w terapii alkoholowej, zwłaszcza w początkowych jej etapach, jest wszywka alkoholowa Esperal. Osoby uzależnione od alkoholu decydują się na nią już od lat, a jej popularność nie słabnie. Co powoduje, że wszywka jest tak chętnie wybierana w trakcie leczenia alkoholowego? Przede wszystkim efekt, który uzyskuje się poprzez umieszczenie jej w ciele. Pozwala ona na zachowanie trzeźwości przez cały okres jej działania, a jak wiadomo, trzeźwość jest warunkiem koniecznym do podjęcia dalszych kroków w powrocie do zdrowia.

Disulfiram to aktywny związek chemiczny

Wszywka alkoholowa ma postać tabletek, w których głównym składnikiem jest substancja chemiczna zwana Disulfiram. Disulfiram to aktywny związek, który powoduje zablokowanie metabolizmu alkoholu w ciele człowieka, czyli dehydrogenazy aldehydowej. Oznacza to, że w trakcie działania wszywki, nasz organizm jest w stanie przekształcić jedynie alkohol etylowy w aldehyd octowy, lecz nie jest już w stanie prawidłowo metabolizować go do kwasu octowego, a ostatecznie do wody oraz dwutlenku węgla. Takie działania powoduje nagromadzenie w krwiobiegu aldehydu octowego, który objawia się wieloma nieprzyjemnymi objawami.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Wszywka alkoholowa Esperal (Esperal to dawna nazwa substancji Disulfiram) to metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu. Ma ona postać tabletek zaszywanym podskórnie i skutecznie hamuje prawidłowy metabolizm alkoholu etylowego w ciele osoby uzależnionej. Upośledzenie metabolizmu etanolu, wywołuje w ciele alkoholika szereg skutków ubocznych, które skutecznie powstrzymują go od sięgnięcia po alkohol. Wszywka uwalnia substancję czynną do krwiobiegu nieprzerwanie przez minimum 8 miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet do roku, dzięki czemu pacjent może podjąć dalsze działanie w stronę powrotu do zdrowia.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Tabletki z substancją czynną Disulfiram umieszczane są głęboko pod skórą pacjenta i od tej pory uwalniają ją do krwiobiegu. Co ciekawe, nie zaburzają żadnych funkcji życiowych do momentu, w którym nie wykryją etanolu w ciele osoby zaszytej. Wówczas Disulfiram blokuje enzym odpowiedzialny za metabolizm etanolu w ciele, co już po kilku-kilkunastu minutach powoduje poniższe nieprzyjemności:

  • bóle głowy i problemy z równowagą;
  • nudności, bóle brzucha oraz wymioty;
  • kołatanie serca;
  • skoki ciśnienia, zaczerwienienie w obrębie twarzy oraz wzmożone pocenie się;
  • ogólne osłabienie samopoczucia oraz kondycji;
  • odczuwanie lęku oraz niepokoju o własne zdrowie i życie.

Powyższe objawy potrafią pozostać z pacjentem nawet do 10 godzin i są na tyle uciążliwe, że skutecznie odstraszają go od ponownego napicia się alkoholu.

Wszywka alkoholowa Esperal – przeciwwskazania

Zabieg wszycia wszywki jest mało inwazyjny i bezpieczny, jest to jednak zabieg chirurgiczny i przed jego wykonaniem, należy przeprowadzić z pacjentem szczegółowy wywiad lekarski, który sprawdzi, czy nie występuje żadne z poniższych przeciwwskazań:

  • uczulenie na Disulfiram lub inny składnik tabletek;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • przebyte zawały serca oraz wylewy;
  • niektóre choroby wątroby oraz nerek;
  • zaburzenia psychiczne, w tym psychozy oraz próby samobójcze.

Zatajenie informacji na temat swojego zdrowia może mieć przykre konsekwencje po wszyciu Esperalu. Disulfiram zaostrza objawy niektórych chorób, a połączenie go z niektórymi lekami również daje bardzo nieprzyjemne objawy i może stanowić nawet zagrożenie dla życia osoby uzależnionej.

Jak i gdzie umieszcza się wszywkę alkoholową?

Wszywkę alkoholową umieszcza się podskórnie w ciele osoby uzależnionej i jest to najczęściej pośladek. Zdarza się również, że wszywkę można umieścić w okolicy łopatki, jednak to miejsce wybierane jest rzadziej. Zabieg powinien być przeprowadzony w sprawdzonej placówce, a jego wykonaniem powinien zająć się doświadczony lekarz specjalista. Jednym z takich miejsc jest gabinet https://esperalbydgoszcz.pl/. Chirurg po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego, nacina skórę sterylnym narzędzie po to, by umieścić tabletki z Disulfiramem głęboko pod skórą, tuż przy mięśniu. Zabieg kończy się założeniem szwów i opatrunku na powstałą ranę. Cała procedura trwa około 30 minut, a po zabiegu pacjent może udać się do domu i funkcjonować normalnie.

Wszywka esperal

Wszywka Esperal jest często ostatnią deską ratunku.

Kto może poddać się zabiegowi?

Każda osoba, które szuka pomocy ze względu na chęć rozpoczęcia leczenia alkoholowego, może zgłosić się na zabieg wszycia wszywki. Jeżeli lekarz nie wykryje żadnych przeciwwskazań, podejmie się przeprowadzenia zabiegu. Zabieg może zostać przeprowadzony po podpisaniu świadomej zgody przez pacjenta, nie można umieścić wszywki w ciele człowieka, który nie wyraził na to dobrowolnej zgody.

Wszywka alkoholowa pomaga zwłaszcza na początku drogi do wyleczenia alkoholizmu, gdy pacjent odczuwa silny głód alkoholowy i nie jest w stanie samodzielnie zadbać o abstynencję. Z czasem jednak staje się to coraz prostsze, oczywiście dzięki działaniu wszywki alkoholowej. Jeżeli zajdzie taka konieczność i lekarz wyrazi zgodę, zabieg wszycia wszywki alkoholowej można powtórzyć.

Czy wszywany Esperal może być groźny dla zdrowia i życia pacjenta?

Zabieg przeprowadzony w odpowiednio przygotowanym do tego gabinecie jest niegroźny dla zdrowia oraz życia pacjenta. Nasz gabinet współpracuje tylko z doświadczonymi lekarzami, którzy korzystają z oryginalnego, potwierdzonego certyfikatami leku, a sprzęt medyczny, na którym pracują jest najwyższej jakości.

Niesamowicie rzadko zdarza się, że pomimo zachowania wszystkich środków bezpieczeństwa oraz wykluczenia przeciwwskazań, pacjent bez spożywania alkoholu, czuje się źle. W takim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, w celu kontroli. 

Dobrze jest pamiętać, że wszywka alkoholowa obliguje pacjenta nie tylko do odstawienia napojów alkoholowych, ale również do wszystkich produktów, które go zawierają. Będą to między innymi: płyny do płukania ust, syropy na kaszel, balsamy po goleniu, perfumy, cukierki czy ciasta nasączane oraz ocet.

Czy Esperal jest skuteczną formą terapii?

Wszywka alkoholowa Esperal nie jest sama w sobie lekiem na alkoholizm, co oznacza, że zdecydowanie się tylko na nią nie wyleczy chorego z uzależnienia. Należy zastosować ją wraz z innymi metodami leczenia, takimi jak psychoterapia, by móc pozbyć się choroby.

Wszywka alkoholowa ze względu na swoje działanie, wykazuje bardzo dużą skuteczność. Choć ma swoich przeciwników, którzy uważają ją za nieetyczną metodę, to statystyki oraz jej niesłabnąca popularność mówią same za siebie. Jeżeli tylko osoba, która zdecydowała się na zabieg, chce wrócić do zdrowia, wszywka będzie bardzo pomocna w wychodzeniu z uzależnienia. Niestety, bywa również tak, że alkoholik jest przymuszony przez najbliższych do wszycia wszywki, więc po zakończeniu jej działania szybko wraca do picia, a leczenie nie przynosi żadnych efektów. Dlatego też odrobina chęci, samozaparcia oraz dodatkowa motywacja w postaci Esperalu to bardzo dobre połączenie w początkowej drodze do zdrowia.

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.