Zespół jelita drażliwego – jak sobie z nim poradzić?

Zespół jelita drażliwegoZespół jelita drażliwego nie może być bagatelizowany.

Zespół jelita drażliwego (IBS – irritable bowe syndrome) to powszechna choroba przewlekła, która, o dziwo, często traktowana jest przez specjalistów bardziej jako uporczywa dolegliwość. Objawia się problemami żołądkowymi, głównie biegunkami, zaparciami lub postacią naprzemienną. Statystycznie na schorzenie cierpi co 5 osoba na świecie. Jak złagodzić dolegliwości IBS?

Zespół jelita drażliwego – Odpowiednia dieta

Zespół jelita drażliwego to przypadłość, której przyczyny nie zostały jasno określone. Nie ma też jednej konkretnej terapii, która pomogłaby pozbyć się problemu. Dlatego osoby cierpiące na to schorzenie, chcąc złagodzić dolegliwości, muszą zadbać o odpowiednią dietę. Zaleca się, aby dieta była lekkostrawna, wzbogacona o produkty z błonnikiem, ale nie ze zbyt dużą ilością tego składnika. Owoce i warzywa najlepiej spożywać w postaci przecierów, kremów lub gotowane na parze. Lepiej unikać potraw wzdymających, czyli roślin strączkowych i posiłków bardzo tłustych. IBS to bardzo specyficzna przypadłość, która u każdego może objawiać się inaczej, dlatego warto słuchać własnego ciała i unikać produktów powodujących dyskomfort. Warto mieć także pod ręką kapsułki na wzdęcia zawierające symetykon. Dobrą opcją jest lek Espumisan, którego skład oparty jest na tej substancji. Symetykon rozbija pęcherzyki gazu w jelitach ułatwiając ich uwalnianie, dzięki czemu łagodzi wzdęcia i uczucie ciężkości. Co więcej, symetykon nie jest wchłaniany przez organizm, a w całości wydalany, co sprawia, że może być stosowany także przez osoby cierpiące na nietolerancje pokarmowe.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego nie może być bagatelizowany.

Zespół jelita drażliwego a aktywność fizyczna

W łagodzeniu dolegliwości związanych z IBS duże znaczenie ma także systematyczna, umiarkowana aktywność fizyczna. Ruch nie tylko wspomaga pracę jelit, ale też redukuje stres, którego wysoki poziom może nasilać dyskomfort. Oczywiście trzeba zadbać o to, aby wybierać ćwiczenia dostosowane do indywidualnych możliwości i unikać przetrenowania, gdyż może to mieć odwrotny skutek

Redukcja stresu – wpływ na zespół jelita drażliwego

Nasilenie sytuacji stresowych w większości przypadków IBS wpłynie także na zaostrzenie objawów. Zaleca się więc osobom chorym unikanie stresu, jednak nie zawsze jest taka możliwość. Warto więc stosować suplementy diety tzw. adaptogeny, np. ashwagandhę czy bacopa monnieri. Są to substancje naturalne, regulujące poziom kortyzolu, a więc też łagodzące skutki stresu. Dobrze jest także stosować techniki relaksacyjne, takie jak joga, słuchanie relaksującej muzyki czy inne metody wyciszające, które nas uspokajają.

Suplementacja przy zespole jelita drażliwego

W zespole jelita drażliwego dobrym narzędziem łagodzącym dolegliwości są probiotyki. Wśród naturalnych probiotyków wyróżniamy kefir, jogurt naturalny czy kiszonki, niestety te produkty u niektórych osób z IBS mogą wywoływać problemy jelitowe. W takiej sytuacji najlepiej wybrać suplementy probiotyczne, które wpłyną na regulację układu pokarmowego.

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba mogąca mieć różne przyczyny. Wiedząc, jak sobie z nim radzić, można skutecznie poprawić komfort życia.

 

Rekomendacje:

Gumiela D., Postępowanie dietetyczne wśród osób chorujących na zespół jelita drażliwego (IBS), Forum Zaburzeń Metabolicznych 2020;11(3).

Pawlak K., Rudzik R., Lewiński M., Słuczanowska-Głąbowska S., Dieta L-FODMAP w leczeniu zespołu jelita drażliwego. BromatChemToksykol – L. 2017; 2.

Adrych K., Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych. Forum medycyny rodzinnej. 2018; 12(6).

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.