Czy Polska może zapewnić sobie bezpieczeństwo lekowe? | Panel Forum Ekonomiczne

Innowacyjność i konkurencyjność sektora ochrony zdrowia i branży farmaceutycznejInnowacyjność i konkurencyjność sektora ochrony zdrowia i branży farmaceutycznej

Silny wzrost wydatków na zdrowie obserwowany jest we wszystkich gospodarkach, wciąż jednak najwyższy poziom bieżących wydatków na ochronę zdrowia w relacji do PKB i w przeliczeniu na mieszkańca występuje w USA i Unii Europejskiej. Elementem bezpieczeństwa zdrowotnego jest również dostęp do wyrobów farmaceutycznych, co wobec przerwania globalnych łańcuchów dostaw, zmuszą również państwa EŚW do inwestowania w budowanie zdolności produkcyjnych w tym obszarze. Jaki jest poziom innowacyjności branży farmaceutycznej w krajach EŚW? Czy Polska może zapewnić sobie bezpieczeństwo lekowe?

Odpowiedzi podczas panelu na Forum Ekonomicznym Innowacyjność i konkurencyjność sektora ochrony zdrowia i branży farmaceutycznej szukali wybitni eksperci:

 

blank

Michał Byliniak

Polska
Dyrektor Generalny
Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA

 

 

 

blank

Krzysztof Szponder

Polska
Dyrektor Zarządzający
Dr.Max Sp. z o.o.

 

 

 

blank

Siddarth Agrawal

Polska
Prezes Zarządu
Labplus Sp. z o.o.

 

 

 

blank

Thomas Weigold

Polska
Country Head
Sandoz Polska Sp. z o.o.

 

 

 

blank

Juliusz Krzyżanowski

Polska
Counsel, Healthcare and Life Sciences
Baker & McKenzie

 

 

 

Ocena kondycji sektora ochrony zdrowia i branży farmaceutycznej w Unii Europejskiej w tym w Polsce na tle wyników USA i Chin wskazuje na silny wzrost wydatków na zdrowie. Pierwsze miejsce zajmują USA, drugie UE co potwierdza, że kraje zamożne wydają więcej na opiekę zdrowotną. Widoczna jest znaczna konwergencja, czyli doganianie nie tylko Polski, ale i Chin w zakresie innowacji względem USA i UE.

 

Innowacyjność i konkurencyjność sektora ochrony zdrowia i branży farmaceutycznej

Innowacyjność i konkurencyjność sektora ochrony zdrowia i branży farmaceutycznej

Polska branża farmaceutyczna jest liderem pod względem udziału firm innowacyjnych w całej branży. Polskie firmy mimo to wypadają przeciętnie na tle innych krajów Unii Europejskiej z uwagi na średni deklarowany budżet innowacji. Przepaść pod względem wydatków na innowacje dzieli polskie firmy od tych z Danii, Szwecji czy Belgii.

W Polsce funkcjonuje 131 producentów wyrobów farmaceutycznych, które odpowiadają za 12,7 mld PLN produkcji sprzedanej. Wysokie wyniki osiągają firmy małe o zatrudnieniu nieprzekraczającym 49 pracowników – ich udział w ogólnej liczbie firm w 2020 roku wynosił 43,5%. Firmy średnie, które zatrudniają od 50 do 249 pracowników, stanowiły 34,3% ogółu firm. Duże firmy zatrudniające powyżej 250 osób stanowiły 22,2% ogółu firm, ale odpowiadały za 64,2% udziału w produkcji sprzedanej przemysłu farmaceutycznego. Jednym z czynników stymulujących innowacyjność jest handel zagraniczny. Najwyższy poziom udziału w rynku eksportowym przemysłu farmaceutycznego ma miejsce w USA, jednak ten udział maleje przy jednoczesnym wzroście Chin. Polska pozostaje w tyle za analizowanymi krajami nie wykazując specjalizacji w przemyśle farmaceutycznym, co jest potwierdzeniem ogólnej specjalizacji w branżach o niskiej i średnio niskiej technologii.

Źródło: Forum Ekonomiczne, Raport SGH