Znieczulenie: Co warto wiedzieć o znieczuleniu u stomatologa?

Znieczulenie u dentystyZnieczulenie u dentysty - trudno sobie wyobrazić wizytę bez znieczulenia.

Wizja wizyty u dentysty wciąż kojarzy się wielu pacjentom z bólem. Jednak czy naprawdę jest się czego obawiać? Wraz z rozwojem medycyny i stomatologii na rynku dostępnych jest coraz więcej opcji znieczulenia, dzięki którym nawet skomplikowane zabiegi nie muszą być już zmorą. Znieczulenie – wiedza w pigułce.

Jak działa znieczulenie miejscowe?

Preparaty znieczulające nie eliminują bólu, działają na zasadzie blokad informacyjnych. Czasowo uniemożliwiają przesyłanie wiadomości o dyskomforcie w jamie ustnej do mózgu. Środek podany przez lekarza blokuje przewodzenie impulsów bólowych, natomiast pacjent pozostaje świadomy.

Jakie są rodzaje znieczuleń miejscowych?

Podanie znieczulenia nie zawsze jest konieczne. Zwykle stosowane jest podczas leczenia kanałowego, zabiegów chirurgicznych, a także, aby zapewnić komfort psychiczny pacjenta. Najczęściej używane typy znieczuleń miejscowych to między innymi:

  • znieczulenie nasiękowe,
  • znieczulenie powierzchniowe,
  • znieczulenie przewodowe.

Na znieczulenie ogólne lekarze decydują się jedynie przy poważniejszych zabiegach chirurgicznych.

Stomatolog, po wywiadzie z pacjentem, wybierze najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodę znieczulenia. Specjaliści w klinice AllSmiles Dental zadbają o komfort psychiczny i fizyczny pacjenta podczas wizyty.

Znieczulenie nasiękowe

Preparat występuje w formie dość płytkiego zastrzyku cienką igłą. Zwykle ten typ znieczulenia wykorzystuje się podczas leczenia zębów górnych i dolnych siekaczy.

Znieczulenie powierzchniowe 

Ten typ znieczulenia polega na rozprowadzeniu żelu, kremu lub aerozolu na powierzchni śluzówki jamy ustnej. Stosowany jest zwykle przed zastrzykiem lub zamiast, aby zminimalizować dyskomfort. Zwykle wybierany jest podczas drobnych zabiegów takich jak np. usuwanie chwiejnych zębów mlecznych. Na rynku dostępne są również preparaty smakowe, które dentyści wykorzystują często w przypadku dzieci, aby ograniczyć stres spowodowany wizytą. 

Znieczulenie przewodowe

Ten preparat pozwala znieczulić większy obszar na dłuższy czas, dlatego dobrze sprawdza się w przypadku bardziej wymagających zabiegów. Jego aplikacja może wywołać krótki dyskomfort.

Znieczulenie u dentysty

Znieczulenie u dentysty – trudno sobie wyobrazić wizytę bez znieczulenia.

Znieczulenie komputerowe 

Jest to dość nowa technologia ułatwiająca aplikację znieczulenia, coraz więcej dentystów decyduje się na korzystanie z niej podczas zabiegów. Taki sposób podania preparatu jest niezwykle precyzyjny i pomaga do minimum ograniczyć dyskomfort. Zamiast standardowego zastrzyku lekarz podaje środek za pomocą specjalnej końcówki. Dzięki aplikacji leku pod mniejszym ciśnieniem proces nie jest tak nieprzyjemny dla pacjenta.

Jak przygotować się do zabiegu ze znieczuleniem?

Znieczulenie jest odwracalne i ustępuje z czasem, zwykle nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Dość oczywiste, jednak niemniej ważne jest, aby pacjenci nie spożywali alkoholu przed zabiegiem, ponieważ może on wpłynąć na działanie środka znieczulającego.

Co po zabiegu?

Znieczulenie powinno ustąpić po około godzinie lub dwóch po zabiegu. Ten czas będzie się jednak różnił w zależności od rodzaju i ilości użytego preparatu, jak i tempa metabolizmu organizmu pacjenta. Warto zapytać dentystę po zabiegu o dalsze zalecenia.

Jakie są przeciwwskazania do znieczulenia?

Najważniejszym środkiem ostrożności jest powiadomienie dentysty o alergiach, przyjmowanych lekach i przebytych chorobach. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Natomiast jeśli w trakcie zabiegu wystąpią niepokojące objawy jak zawroty głowy czy mdłości należy niezwłocznie powiadomić lekarza. 

Kobiety w ciąży i karmiące także mogą korzystać ze znieczulenia. Stosowany jest u nich jednak nie każdy środek, dlatego bardzo ważne, aby stomatolog został powiadomiony.

Pacjenci nie muszą już kojarzyć kontroli u dentysty z bólem. Stomatolog dobierze indywidualnie najlepszą metodę znieczulającą, tak aby wizyta przyniosła jak najmniej dyskomfortu. Dzięki systematycznej profilaktyce stomatologicznej zęby będą zdrowe i piękne na długo.

 

 

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.