Artroza – jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?

Artroza - Przyczyny i objawy artrozyArtroza - Przyczyny, objawy i leczenie artrozy

Artroza jest to przewlekłe, postępujące schorzenie układu kostno-mięśniowego. Ta choroba zwyrodnieniowa atakująca stawy, najczęściej obciąża stawy kończyn, obręczy barkowej, stawu biodrowego oraz kręgosłupa. Jest najczęstszą chorobą narządu ruchu. Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej są wynikiem zużywania się tkanek chrząstki stawowej, warstwy podchrzęstnej kości, torebki stawowej i innych tkanek tworzących staw, pełniących funkcje amortyzatora na styku kości.

Artroza – zawansowane stadium

W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do przebudowy kości i wytworzenia wyrośli kostnych, ubytków chrząstki, deformacji, zmian wytwórczych oraz do powstawania torbieli podchrzęstnych. Uszkodzenia struktur chrząstek, kości i innych tkanek powodują odczuwalne bóle w stawach będące objawem choroby zwyrodnieniowej. Dla artrozy charakterystyczne są okresy zaostrzeń i remisji schorzenia. Jest to choroba, której nie da się skutecznie wyleczyć, a jej rozwój w dużym stopniu uzależniony jest od starzenia się organizmu.

Artroza – Przyczyny i objawy artrozy

Przyczyną powstawania zwyrodnień stawów są skomplikowane zjawiska biochemiczne zachodzące w kościach chrząstkach i innych elementach budowy stawów, skutkujące zaburzeniami równowagi pomiędzy procesami degeneracyjnymi i procesami regeneracyjnymi chrząstki stawowej. Utrata chrząstki stawowej pokrywającej, ochraniającej powierzchnie stawowe skutkuje destabilizacją biomechaniki stawu i upośledzeniem właściwości fizykochemicznych struktur stawu. Przyśpieszony rozwój artrozy powodują: urazy i nadmierne przeciążenia stawów spowodowane pracą fizyczną lub

otyłością, choroby metaboliczne, endokrynologiczne, endemiczne i układu ruchu, oraz wiek powyżej 50. roku życia, a także płeć żeńska. Objawy artrozy to: dolegliwości bólowe o różnym natężeniu i charakterze nasilające się podczas ruchu, a ustępujące w spoczynku, sztywność i ograniczenie ruchomości w stawie, tkliwość palpacyjna, widoczne deformacje stawowe, uczucie tarcia podczas ruchu oraz zwiększona podatność na urazy. Zaburzenia ogólnoustrojowe w przebiegu artrozy to apatia, obniżone samopoczucie i wycofanie z aktywności. W zależności od zajętego stawu obserwuje się objawy charakterystyczne dla danego obszaru.

Jak zatrzymać zwyrodnienie stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów warunkowana jest przez wiele czynników, na które nie mamy wpływu jak wiek, płeć, genetyka oraz takich, które są zależne od trybu życia jak: masa ciała, siedzący tryb życia, rodzaj pracy, uprawiane sporty, choroby przewlekłe i ich leczenie, urazy stawów i ich rehabilitacja. Zahamowanie zmian zwyrodnieniowych stawów powinno być wielotorowe i zależne od stopnia ich zaawansowania. Redukcja nadwagi, zmiana rodzaju pracy, uprawianie odpowiednich sportów, które wzmacniają mięśnie wokół stawu i poprawiają zakres ruchu, korzystanie z odciążającego sprzętu ortopedycznego to czynniki istotne w powstrzymaniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Odpowiednia dieta, farmakoterapia i fizykoterapia w wielu przypadkach pozwalają uniknąć leczenia operacyjnego. W przypadkach znacznie zaawansowanej artrozy z silnymi objawami bólowymi wskazane jest oczyszczenie stawu lub jego wymiana. Zabieg endoprotezoplastyki można wykonać również w klinice Carolina Medical Center w Gdańsku specjalizującej się między innymi w operacyjnym leczeniu artrozy stawu skokowego.