Czy kryzys po równo dotknął przedsiębiorców z różnych sektorów? | Panel Forum Ekonomiczne

Gospodarki Europy środkowo-wschodniej w czasie i po pandemii Covid-19Gospodarki Europy środkowo-wschodniej w czasie i po pandemii Covid-19

COVID-19 był wydarzeniem bez precedensu dla regionu EŚW. Wszystkie kraje doświadczyły w wyniku pandemii gwałtowanych zmian zmiennych opisujących wyniki działalności gospodarczej: PKB, produkcji sprzedanej przemysłu i budownictwa, sprzedaży detalicznej, konsumpcji i inwestycji. Jeszcze głębsze spadki odnotowano dla zmiennych jakościowych, pozyskiwanych w badaniach koniunktury, barometrów odzwierciedlających nastroje w gospodarce. Czy kryzys po równo dotknął przedsiębiorców z różnych sektorów? Czy skala pomocy państw była adekwatna do problemów i jak przebiega proces odbudowy gospodarek?

Odpowiedzi podczas panelu na Forum Ekonomicznym Gospodarki Europy środkowo-wschodniej w czasie i po pandemii Covid-19 szukali wybitni eksperci:

blank

Piotr Maślak

Polska
Dziennikarz
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

 

 

 

blank

Jerzy Kropiwnicki

Polska
Doradca Prezesa
Narodowy Bank Polski

 

 

 

blank

Sławomir Dudek

Polska
Adiunkt – Instytut Rozwoju Gospodarczego
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

 

 

 

blank

Nikoloz Kawelaszwili

Gruzja
Profesor
Państwowy Uniwersytet im. Ilii Czawczawadze

 

 

 

Analiza zmian koniunktury wykazała, że kryzys COVID-19 był wydarzeniem bez precedensu dla całej Europy Środkowo-Wschodniej. Wszystkie kraje doświadczyły gwałtownych zmian aktywności gospodarczej podczas pandemii. Spadły w tym czasie wszystkie wskaźniki opisujące gospodarkę – PKB, produkcja, przemysł, budownictwo, sprzedaż detaliczna. Największe zmiany zaszły II połowie 2020 roku.

Gospodarki Europy środkowo-wschodniej w czasie i po pandemii Covid-19

Gospodarki Europy środkowo-wschodniej w czasie i po pandemii Covid-19

Polska pod względem wielkości środków zaangażowanych w walkę z pandemią COVID-19, nie licząc wsparcia płynnościowego, mieści się po środku stawki.

Dodatkowe wydatki na opiekę zdrowotną w Polsce były najniższe w regionie, natomiast wydatki na działania antykryzysowe w gospodarce były powyżej średniej. Ze względu na rodzaje wsparcia widoczny jest wysoki udział bezpośrednich dotacji i subwencji dla firm. Natomiast niska była wielkość ulg i zwolnień podatkowych, które w innych krajach odgrywały większą rolę. Od III kw. 2020 r. do końca 2021 r. w zmianach PKB utrzymywała się tendencja wzrostowa. Tempo wzrostu było jednak zróżnicowane zarówno w czasie, jak i między krajami. Na koniec roku najwyższą stopę wzrostu realnego PKB (8,8 proc.) odnotowano w Estonii, a najniższą (1,2 proc.) na Słowacji.

 

Źródło: Forum Ekonomiczne, Raport SGH