Czy warto pobierać wodę ze studni i jak sprawić by woda nadawała się do picia?

Woda pitna z własnej studniWoda pitna z własnej studni

Czysta woda wydaje nam się czymś oczywistym, jednak wiele osób zapomina, że nim trafi do naszych kranów, musi przejść proces oczyszczania. Często można spotkać się z opinią, że najlepsza i najzdrowsza woda pochodzi ze studni. Jednak czy jest to, aby na pewno prawda? Tego dowiecie się z tego wpisu.

Czy warto pobierać wodę ze studni? Kilka faktów

Wodę ze studni pobierali już nasi pradziadkowie i dziadkowie, a często i rodzice wspominają, że pili wodę ze studni w dzieciństwie. Opowieści o wodzie są znacząco przesadzone, szczególnie jeśli słyszy się jaka woda ze studni była smaczna. Trzeba ją jednak rozpatrywać także pod kątem czystości, a z tą niestety nie zawsze było najlepiej. Otóż większość osób, jeżeli pobierała wodę ze studni, to następnie ją przegotowywała, aby pozbyć się szkodliwych związków. Oczywiście zdarzały się bardzo czyste źródła, ale i tak zapewne nie spełniałyby one aktualnych norm jakości. Rzeczywiście woda, którą aktualnie spożywamy często smakuje niezbyt dobrze i ma posmak chloru. Ale jednak można ją pić bezpośrednio z kranu, bez konieczności przegotowywania. Jeżeli jednak posiadacie swoje źródło bądź nie macie możliwości podłączenia się do miejskiej instalacji wodociągowej, to własna studnia jest jedynym rozwiązaniem.

Jak pobierać wodę ze studni?

W budownictwie jednorodzinnym niezbędne jest zastosowanie właściwych rozwiązań, aby móc pobierać wodę ze studni. Trudno bowiem spodziewać się, że w XXI wieku ktoś będzie opuszczał wiadro, by do niego nabierać wody, a następnie przenosić do łazienki czy kuchni. Wystarczy zastosować właściwe pompy. W tym przypadku sprawdzają się pompy powierzchniowe samozasysające, które można zamontować w budynku. Następnie wystarczy połączyć je ze studnią rurą ssawną. Pamiętajcie jednak, że takie urządzenia sprawdzają się pod warunkiem, że głębokość, z której ma być zasysana woda nie przekracza 8 metrów. Pompy powierzchniowe są stosunkowo tanie i łatwe w eksploatacji. Możecie od razu zdecydować się na zakup całego zestawu hydroforowego. Jeżeli jednak lustro wody znajduje się na głębokości większej niż 8 metrów, to konieczne jest zastosowanie pompy głębinowej. Te urządzenie pracuje zanurzone w wodzie. Dodatkowo samo urządzenie jest trwałe i funkcjonalne. Zazwyczaj do domów jednorodzinnych wystarczą pompy, które posiadają siłę tłoczenia 4 barów oraz przepływ 30 litrów na minutę, jednak każdorazowo należy ich parametry dostosować do liczby mieszkańców oraz instalacji.

Uzdatnianie wody ze studni

Zdrowa woda do picia z własnej studni

Zdrowa woda do picia z własnej studni

Zazwyczaj woda pobierana ze studni wymaga odpowiedniego uzdatniania. Tylko wtedy nadaje się do picia. Trzeba pamiętać, że mając swoje źródło, nie kontroluje się wody urzędowo i aby sprawdzić jej stan, należy zlecić badanie dotyczące jej jakości i składu chemicznego. Próbkę należy pobrać i dostarczyć do laboratorium sanitarno-epidemiologicznego samodzielnie. Koszt badania nie powinien przekroczyć 400 zł. Dodatkowo pamiętajcie, że warto badać jej skład chemiczny regularnie, a gdy zauważycie zmianę zabarwienia czy nawet zapachu, nie należy takiej wody spożywać. Niezbędne jest uzdatnianie wody i tutaj możecie zastosować filtry z wymiennymi wkładami, ale też oczyszczać ją np. osmotycznie czy nawet za pomocą kolumn filtracyjnych. Dzięki filtracji usuniecie z wody wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, ale również bakteryjne. Doskonale sprawdzą się filtry z wymiennymi wkładami, które można łączyć, wybierając np. 3. Każdy z nich będzie miał inne przeznaczenie.

Czy warto zdecydować się na własną studnię?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest trudna, bo posiadanie własnej studni jest na pewno bardzo wygodne. Jednak aby takie rozwiązanie sprawdzało się, niezbędne jest zastosowanie właściwego oczyszczania wody. Nie zapomnijcie też, aby najpierw zlecić badanie jej stanu. W przypadku zalania studni wodami opadowymi nie należy spożywać takiej wody bez wcześniejszego ponownego badania. Jeżeli jednak macie możliwość podłączenia się do sieci wodociągowej, to warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, a to dlatego, że na pewno jest wygodne i nie musicie już na własną rękę badać wody, gdyż tym zajmuje się urząd miasta czy gminy.

Uzdatnianie wody jest niezbędne dla zachowania zdrowia. Oczywiście trzeba pamiętać, aby dobierać właściwe filtry. Na pewno sprawdzają się filtry węglowe, gdyż naprawdę dobrze oczyszczają wodę, a przy tym pozytywnie wpływają na jej smak, choć sam filtr węglowy to za mało.