Hemoroidy – co warto wiedzieć o schorzeniu?

Hemoroidy Wizyta u lekarza proktologaHemoroidy to piekący problem. Wizyta u lekarza proktologa może być konieczna.

Pacjenci najczęściej zgłaszają się z piekącym bólem odbytu do lekarza dopiero wtedy, gdy uniemożliwia im on normalne funkcjonowanie. Choroba hemoroidalna nazywana jest również żylakami odbytu. Na czym polega, jakie są jej przyczyny powstawania oraz objawy a także jak skutecznie można je wyleczyć – na te pytania odpowiadamy w poniższym materiale. Zapraszamy do lektury.

Hemoroidy – co to jest?

Pełna nazwa schorzenia brzmi: choroba hemoroidalna, którą w skrócie nazywamy hemoroidami. Nazywane są one także żylakami odbytu czy guzkami krwawniczymi i określają struktury naczyniowe które znajdują się w kanale odbytu. Ich funkcją jest kontrola oddawania przez człowieka stolca.

To schorzenie nie jest niczym zaskakującym, bowiem statystyki wskazują, że zmagał się z nimi choć raz w życiu co drugi Polak. Często narażone są na nie również kobiety w ciąży. Mimo to wciąż stanowią swego rodzaju temat tabu.

Hemoroidy to bolesna przypadłość, dlatego warto szybko udać się do lekarza, który pomoże nam w eliminacji nieprzyjemnych objawów. Ile kosztuje konsultacja ze specjalistą? Przykładowo, cena wizyty u proktologa w Warszawie to ok. 210 złotych.

Hemoroidy – przyczyny i objawy

Chociaż jednoznaczna przyczyna hemoroidów nie jest do końca znana, lekarze najczęściej wskazują, że mają one związek z zaburzeniem rytmu wypróżnień, brakiem aktywności fizycznej czy złej diety, zawierającej zbyt mało błonnika. Przyczyną może być również zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej i kwestie genetyczne. Z kolei kobiety w ciąży, których płód, zwłaszcza w fazie wzrostu, mocno uciska jamę brzuszną, także mogą odczuwać nieprzyjemne objawy.

Hemoroidy Wizyta u lekarza proktologa

Hemoroidy to piekący problem. Wizyta u lekarza proktologa może być konieczna.

Jednym z pierwszych sygnałów, że mogą rozwijać się u nas hemoroidy jest świąd odbytu. Niestety, objaw ten często bagatelizujemy – a może towarzyszyć mu uszkodzenie skóry i pojawienie się wydzieliny, która będzie sprzyjała powstawaniu stanu zapalnego.

Kolejnym objawem jest uczucie niepełnego wypróżnienia się oraz krwawienia z odbytu.

W najbardziej zaawansowanych stadiach hemoroidów, żylaki pojawiają się poza obrębem odbytu, sprawiając ból pacjentowi. Wówczas konieczne jest ich usunięcie podczas operacji.

Jak wygląda badanie i leczenie hemoroidów?

Warto wiedzieć, że szybka konsultacja proktologiczna (w momencie pojawienia się pierwszych objawów) sprawia, że leczenie hemoroidów może być stosunkowo szybkie i mało inwazyjne.

W celu postawienia diagnozy specjalista przeprowadza wywiad lekarski a także wykonuje badanie anoskopii, polegające na oglądzie końcowego odcinka odbytnicy za pomocą specjalnego wziernika.

Leczenie będzie zależeć od tego, jaka diagnoza zostanie postawiona. Najczęściej punktem wyjścia będzie odpowiednia dieta (2-3 litry płynów, posiłki bogate w owoce i warzywa z dużą ilością błonnika).

Lekarz może nam również zapisać specjalne leki doustne, czopki na hemoroidy bądź maści. Jeżeli choroba stanie się bardziej zaawansowana, konieczne może okazać się operacyjne usunięcie żylaków.

 

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.