Ile kosztuje krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych? Cena i dofinansowanie windy schodowej

krzesełko schodowe dla niepełnosprawnegoIle kosztuje kosztuje krzesełko dla niepełnosprawnych i czy jest możliwe dofinansowanie do windy schodowej?

Krzesełko schodowe, inaczej określane jako winda schodowa lub winda krzesełkowa, pomaga w likwidacji barier architektonicznych. Windy tego rodzaju najczęściej używane są przez osoby niepełnosprawne, ale również korzystają z nich seniorzy. Ile kosztuje krzesełko schodowe?

Montaż krzesełka schodowego dla niepełnosprawnych

Dla osób z obniżoną sprawnością ruchową jedną z największych przeszkód w domu są schody. Ich pokonanie często staje się niemożliwe – także z pomocą innej osoby. W takiej sytuacji warto rozważyć montaż krzesełka schodowego dla niepełnosprawnych.

Jak działa krzesełko schodowe?

Krzesełko schodowe to urządzenie dźwigowe, które umożliwia pokonywanie kondygnacji na specjalnym siedzisku. Porusza się za pomocą przekładni zębatej po szynie jezdnej zamontowanej przy schodach. Zasilane jest akumulatorami.

Ruchem krzesełka steruje się za pomocą pilota lub joysticka – sterowanie jest proste, intuicyjne. Krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych jest również wyposażone w pasy bezpieczeństwa i w czujniki, które wykrywają przeszkody na torze jazdy i automatycznie zatrzymują windę. Wybrane modele mają również funkcję łagodnego startu i stopu dla większej płynności jazdy, przyciski alarmowe. Dzięki temu korzystanie z krzesełka jest bezpieczne i komfortowe.

Rodzaje krzesełek schodowych: prostoliniowe i krzywoliniowe

Windy schodowe dzieli się na dwie główne kategorie:

  • Krzesełka schodowe prostoliniowe – przeznaczone są do montażu przy schodach o jednym, prostym biegu, co przekłada się również na ich przystępną cenę oraz szybki montaż. Maksymalna długość toru jezdnego dla tego typu krzesełka to około 10 metrów.
  • Krzesełka schodowe krzywoliniowe – określane również jako kręcone, przeznaczone do montażu na schodach wielobiegowych, czyli takich, które zmieniają swój bieg – mają zakręty, są spiralne, zabiegowe. Tego typu krzesełka wymagają wykonania na zamówienie, co przekłada się również na ich wyższy koszt. Krzesełko na schodach krętych może poruszać się po torze mającym nawet do 30 metrów.

Gdzie można zamontować windę schodową?

Krzesełka schodowe dla osób niepełnosprawnych mogą być zainstalowane w budynku, ale również na zewnątrz, na przykład przy schodach prowadzących do drzwi wejściowych.

Aby zamontować windę schodową, schody muszą mieć co najmniej 65 cm szerokości. Montaż może odbywać się zarówno po lewej, jak i po prawej stronie schodów.

Urządzenie najczęściej montowane jest w domach, lecz również może być zastosowane w innych miejscach, na przykład na klatkach schodowych w budynkach wielorodzinnych, w firmach, urzędach i pozostałych obiektach użyteczności publicznej.

Ile kosztuje krzesełko schodowe?

Ceny krzesełek schodowych kształtowane są przez wiele czynników. Poniżej zaprezentowane są przykładowe koszty zakupu tego rodzaju wind osobowych.

  • Krzesełko schodowe prostoliniowe – cena

Za urządzenie jak prostoliniowe krzesełko schodowe cena rozpoczyna się najczęściej od 8-9 tysięcy złotych za jedną kondygnację. Gdy schody będą dłuższe, wtedy koszt montażu rośnie.

Krzesełka prostoliniowe można także kupić jako używane. Urządzenia z drugiej ręki mogą być regenerowane – zmiany najczęściej dotyczą założenia nowej tapicerki, zastosowania nowych akumulatorów. Ceny rozpoczynają się od 5 tysięcy złotych.

  • Krzesełko schodowe krzywoliniowe – cena

Z kolei dla krzesełek schodowych krzywoliniowych cena wynosi najczęściej 25-30 tysięcy złotych, dlatego jest ona zdecydowanie wyższa niż w przypadku krzesełek prostoliniowych.

Niestety, nie ma możliwości zakupienia używanych krzesełek schodowych krzywoliniowych. Wynika to z faktu, że są one projektowane na indywidualne zamówienie.

Co wpływa na cenę krzesełka schodowego?

W przypadku urządzenia dźwigowego jak krzesełko schodowe cena zależna jest od szeregu czynników. Na koszt windy schodowej wpływają:

  • Kształt schodów

Schody wielobiegowe będą wymagały zastosowania droższego krzesełka krzywoliniowego, natomiast mniej zapłaci się za wykonanie krzesełka przy schodach prostych. Im więcej zakrętów, przystanków, tym koszty instalacji będą wyższe.

W przypadku schodów zmieniających bieg pod kątem prostym często bardziej opłaca się zamontowanie dwóch wind prostoliniowych zamiast jednej krzywoliniowej, gdy użytkownik może przesiąść się z jednej na drugą.

  • Długość biegu schodów

Wysokość schodów, z którą związana jest ich długość biegu, jest drugim czynnikiem determinującym cenę. Im schody będą dłuższe, tym koszty wykonania windy będą wyższe.

  • Funkcje krzesełka

Bardziej zaawansowany model to wyższy wydatek. Gdy krzesełko ma być wyposażone w funkcje jak łagodny start i stop, pilot zdalnego sterowania, wtedy jego cena będzie wyższa.

  • Koszty montażu

Firma sprzedająca krzesełka schodowe dla osób niepełnosprawnych pobiera również opłatę za montaż, chyba że jest ona wliczona w cenę urządzenia. Na koszt wpływa także odległość miejsca montażu od siedziby firmy. Jeżeli konieczny jest dalszy dojazd, firma może doliczyć dodatkową opłatę.

Dofinansowanie na zakup krzesełka schodowego dla niepełnosprawnych

Istnieje możliwość obniżenia ceny za krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych przez dotację z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Dofinansowanie na krzesełko schodowe udzielane jest w wysokości do 95% jego wartości jako zakup sprzętu do zniwelowania bariery architektonicznej.

Wnioski o dofinansowanie przyjmują PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie), MOPR (Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie) oraz MOPS (Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej). Wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami należy złożyć w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania lub zamieszkania.

  1. Krzesełko schodowe dla niepełnosprawnych to praktyczny wybór dla osób mających trudności z samodzielnym poruszaniem się. Urządzenie to może być zamontowane niemalże przy każdych schodach – na zewnątrz i wewnątrz.
  2. Koszty krzesełek rozpoczynają się od 8 tysięcy złotych za nowe urządzenie poruszające się po prostym torze jazdy. To z torem krzywoliniowym to koszt od 25 tysięcy złotych. Aby zapłacić mniej, można ubiegać się o dofinansowanie zakupu sprzętu do zniwelowania bariery architektonicznej z PFRON.