Koncentrator tlenu: Zalety i wady stacjonarnych i przenośnych koncentratorów tlenu

Koncentrator tlenu używany przez senioraKoncentrator tlenu używany przez seniora musi być łatwy w obsłudze.

Tlenoterapia to zabieg leczniczy, któremu poddawani są pacjenci cierpiący na ostrą lub przewlekłą niewydolność oddechową, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie zaspokoić swoich potrzeb tlenowych. Zapewnienie ciągłych dostaw tlenu takim osobom możliwe jest przy użyciu urządzenia nazywanego koncentratorem tlenu, które występuje w wersji stacjonarnej oraz przenośnej. Jakie są wady i zalety obu typów koncentratorów tlenu? Który koncentrator tlenu wybrać?

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu jest urządzeniem poprawiającym komfort życia pacjentów zmagających się ze schorzeniami układu oddechowego oraz osób w wieku podeszłym. W takich sytuacjach bardzo często niezbędne jest podawanie pacjentowi odpowiedniej ilości tlenu w domu, co jest możliwe właśnie dzięki koncentratorowi tlenu. Urządzenia takie można kupić lub wypożyczyć w miejscach takich jak patronus-med.pl, lub stacjonarnie pod adresem Sklep medyczny Patronus: sprzęt medyczny on-line, wypożyczalnia, ul. Bielska 8, 43-374 Buczkowice, Tel: 797 544 290.

Należy również wspomnieć, że na rynku znajdziemy dwa rodzaje koncentratorów tlenu: przenośne oraz stacjonarne. Pierwsze z nich mogą być użytkowane w sposób mobilny, zarówno w domu, jak i poza nim. Z kolei stacjonarne koncentratory tlenu to urządzenia domowe, które muszą być na stałe podłączone do prądu, jednak charakteryzują się ogromną wydajnością. Więcej na temat tego, czym są koncentratory tlenu, można przeczytać w artykule „Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?”, który dokładnie opisuje tego typu urządzenia.

Jaki koncentrator tlenu warto wybrać?

Koncentrator tlenu to urządzenie, które każdorazowo należy dopasować indywidualnie do potrzeb pacjenta. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie poprawić jego komfort życia i sprawdzić, że tlenoterapia nie będzie przykrym obowiązkiem i utrudnieniem. Nowoczesne urządzenia w obu wersjach dają pacjentowi ogromną swobodę i uwalniają go od konieczności ciągłego przebywania w placówkach medycznych.

Co ciekawe, odpowiedni koncentrator tlenu może sprawić, że przeszkodą przestaną być dla nas nawet dalekie podróże. Jeśli interesuje Cię ten temat, sprawdź koniecznie artykuł „Czy mogę wziąć koncentrator tlenu do samolotu?”, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy osoby wymagające stałej tlenoterapii mogą podróżować na drugi koniec świata.

Koncentrator tlenu w samochodzie używany przez seniora i opiekunkę

Częstym pytaniem jest czy koncentrator tlenu można używać w samochodzie.

Jakie są wady i zalety przenośnego koncentratora tlenu?

Mobilny, czyli przenośny koncentrator tlenu to urządzenie mniejsze i lżejsze od swojego stacjonarnego odpowiednika. Zwykle koncentrator taki waży około 3-5 kg, co umożliwia jego swobodne przemieszczanie, zarówno w domu, jak i poza nim. Urządzenia te posiadają dedykowane plecaki lub torby, które umożliwiają zabranie sprzętu na spacer, zakupy w sklepie, a nawet do pracy. Oznacza to, że przenośne koncentratory tlenu nie ograniczają życia pacjenta i pozwalają na jego pełna mobilność, a nawet na uprawianie niektórych sportów.

Największą wadą tego typu urządzeń jest ich wydajność. Mała bateria, w którą zaopatrzona jest większość przenośnych koncentratorów tlenu, wystarcza jedynie na kilka godzin użytkowania, co oznacza, że sprzęt ten pełni raczej funkcję wspierającą dla większego urządzenia stacjonarnego.

Wszystko to sprawia, że przenośny koncentrator tlenu sprawdzi się głównie, jako mobilne urządzenie wykorzystywane przez pacjentów, którzy lubią wychodzić z domu oraz jako wsparcie przy regularnych wizytach w palcówkach medycznych. Dzięki swojej budowie i baterii urządzenie to daje pacjentowi szanse na normalne przemieszczanie się i korzystanie z życia, na tyle, ile to jest możliwe.

Jakie są wady i zalety stacjonarnych koncentratorów tlenu?

Dużą zaletą stacjonarnych koncentratorów tlenu jest ich wydajność, bowiem umożliwiają one stała tlenoterapie w warunkach domowych lub szpitalnych. Nie straszne im awarie oraz konieczność podaży dużej ilości tlenu, działają sprawnie przez całą dobę. Co ważne, mimo że urządzenie musi być stale podłączone do źródła zasilania, nie generuje ono aż tak wysokich rachunków za prąd.

Z kolei największą wadą stacjonarnych koncentratorów tlenu jest brak mobilności. Pacjenci korzystający z tego typu urządzeń są zmuszeni przebywać w domu z uwagi na konieczność stałego dostępu do prądu. Stacjonarne koncentratory to również dość duży sprzęt, który może zajmować sporo miejsca w pokoju pacjenta.

 

Zobacz: Opieka Poradnik

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.