Jak zapobiegać żylakom – skutecznie?

jak zapobiegać żylakomJak zapobiegać żylakom, żeby ich nie mieć?

Żylaki nóg mogą być objawem niewydolności żylnej, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Wówczas dochodzi do zaburzonego przepływu krwi z żył w stronę serca. Występowanie żylaków ma podłoże genetyczne, jednak może być również konsekwencją zaniedbań pacjenta. Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko powstawania żylaków i chorób naczyniowych? Jak zapobiegać żylakom?

Aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia

Przyczyn powstawania żylaków może być wiele, dlatego warto zadbać o profilaktykę i zgłosić się do lekarza, gdy tylko zauważymy widoczne na skórze popękane naczynka czy zmiany podskórne z nieregularnymi grudkami. W profilaktyce żylaków dużą rolę odgrywa ruch, jednak należy pamiętać, aby nie był zbyt intensywny. Wyczerpujący trening na siłowni nie jest polecany osobom mającym skłonności do powstawania żylaków. Lepiej zdecydować się na mniej wyczerpujące aktywności, takie jak pływanie, taniec, jazda na rowerze, codzienne spacery czy wchodzenie po schodach.

jak zapobiegać żylakom

Jak zapobiegać żylakom, żeby ich nie mieć?

Dieta na żylaki i niewydolność żylną

Wszystko co spożywamy ma duży wpływ na nasze zdrowie. Osoby ze skłonnością do powstawania żylaków lub zmagające się z tą dolegliwością, powinny wprowadzić do codziennego jadłospisu produkty, które mają pozytywny wpływ na naczynia krwionośne. Warto spożywać źródła potasu, czyli soczewicę, białą fasolę, ziemniaki, łososia, tuńczyka, warzywa liściaste, migdały i pistacje. Równie korzystne dla zdrowia są produkty bogate w błonnik, takie jak płatki owsiane, pieczywo pełnoziarniste, orzechy i nasiona. Witamina C pomaga w procesie krzepnięcia krwi, dlatego warto spożywać natkę pietruszki, cytrusy, czarną porzeczkę, kalafior. Natomiast niacyna zawarta w pomidorach, kaszy jęczmiennej, fasoli, zielonym groszku poprawia ukrwienie. Warto również włączyć do diety przeciwutleniacze zawarte w cebuli, szpinaku, brukselce, brokułach, cytrusach, wiśniach, jabłkach, jagodach, czosnku i kakao. Odpowiednia dieta nie tylko ma korzystny wpływ na naczynia krwionośne, ale również na masę ciała – każdy zbędny kilogram obciąża nogi.

Odpowiednia garderoba

Zbilansowana dieta i codzienna aktywność mają bardzo duży wpływ na profilaktykę żylaków. Jednak warto również zwrócić uwagę na elementy garderoby – niektóre mogą przyczyniać się do powstawania żylaków. Lepiej zrezygnować z bardzo obcisłych spodni, skarpet z ciasną gumką, obciskającej bielizny, gorsetów. Buty na wysokich obcasach warto zamienić na obuwie dopasowane do kształtu stopy, najlepiej z obcasem do wysokości 5 cm.

Więcej informacji związanych z zapobieganiem żylaków znajduje się na stronie: https://orawczyk.com/.