Skąd się wzięła ostroga piętowa na pięcie?

Ostroga piętowa Czym jest ostroga piętowaOstroga piętowa na pięcie - czym jest ostroga piętowa tak naprawdę?

Najlepszym sposobem zapobiegania wielu uciążliwych dolegliwości jest przede wszystkim zapobieganie ich występowaniu. Tak zapewne brzmi idealna rada, a co w sytuacji gdy po mimo starań i troski o swoje zdrowie przytrafi się nam jedna z uciążliwych dolegliwości jak ostroga piętowa?

Dysfunkcje narządów ruchu, mogą zaskoczyć nie tylko sportowców aktywnie uprawiających aktywność fizyczną, ale także każdego z nas. Ostroga piętowa najczęściej dotyka osoby spędzające dużo czasu w pozycji stojącej jednak może pojawić się również u osób otyłych i mało aktywnych.

1. Czym jest ostroga piętowa?
2. Najczęstsze dolegliwości stóp.
3. Jak radzić sobie samemu i gdzie szukać pomocy?

Czym jest ostroga piętowa na pięcie?

Początkowym objawem pojawienia się dolegliwości zwanej ostroga piętową jest niewielki ból na piecie. Pojawia się po jej przeciążeniu i umiejscowiony jest na pięcie w jej przyśrodkowej części. Kujący ból z czasem narasta aż po jakimś czasie staje się nieznośny nawet w spoczynku. Pomimo, że ból zlokalizowany jest na pięcie, charakterystycznym zjawiskiem dla tego schorzenia jest mocno ograniczona ruchliwość paluch w chorej stopie.

Sposoby leczenia najczęstszych dolegliwości stóp.

Choroby zlokalizowane w obrębie stóp bardzo często są bagatelizowane. Drobne zmiany a skórze nie wzbudzają większych emocji i dopiero pojawienie się dolegliwości bólowych jest w stanie zmusić większość nas do reakcji. Przyczyny powstawania schorzeń w stopach może być wiele. Istnieją jednak ogólne sposoby leczenia, które potrafią zapobiec ich powstawaniu a także zmniejszyć już istniejące. Jedną z przyczyn jest powstawanie napięć w ciele, stąd ćwiczenia są remedium na pozbycie się skurczy z łydek, kręgosłupa oraz szyi.

Jak radzić sobie samemu i gdzie szukać pomocy?

Leczenie ostrogi może być długotrwałe i uciążliwe, lepiej zawczasu zadbać o prawidłowe wysklepienie stopy. Nosić wygodne i dopasowane obuwie z prawidłowym ustawieniem stopy. Nie bez znaczenia jest tu stosowanie zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety umożliwiającej zachowanie odpowiedniej wagi ciała a także aktywność fizyczna. Otyłość sprzyja powstawaniu schorzeń narządów ruchu, w tym także ostrogi piętowej. Pierwszym zabiegiem, który możemy wykonywać samodzielnie w domu są ćwiczenia rozciągające palucha, automasaż przy użyciu piłki, wspinanie się na palce z obciążeniem, masaż poprzeczny stopy. W bardziej zaawansowanych przypadkach może okazać się konieczna konsultacja z ortopedą, podologiem lub fizjoterapeutą oraz zastosowanie wykonywanego przez specjalistę rolowania rozcięgna, fali uderzeniowej lub plastrów leczniczych zwanych kinesiotapingiem.

Zobacz: Styl Życia