Jak wygląda wizyta u kardiologa na NFZ?

skierowanie do kardiologa na nfzSkierowanie do kardiologa na NFZ? Czy są kolejki do kardiologa?

Jak powszechnie wiadomo, choroby układu krążenia zbierają śmiertelne żniwo. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób sercowo – naczyniowych i leczenie rozpoznanych schorzeń. Lekarzem, który diagnozuje i leczy choroby układu krążenia jest kardiolog. Większość osób, zanim wybierze się na wizytę do lekarza tej specjalności, chciałaby jednak wiedzieć, jak taka konsultacja przebiega. Na szczęście, kardiologa można odwiedzić w ramach NFZ, a przebieg samej wizyty nie jest szczególnie skomplikowany. Wizyta u kardiologa na NFZ, skierowanie do kardiologa – zobacz co musisz wiedzieć.

Jakie są wskazania do wizyty u kardiologa na NFZ?

Lista wskazań do wizyty u kardiologa na NFZ jest dość długa. Warto jednak zaznaczyć, że lekarza tej specjalności dobrze jest odwiedzać także w ramach profilaktyki, gdy nic nam nie doskwiera. Po 40 roku życia, każdy z nas powinien wybrać się kardiologa przynajmniej raz na rok. Jeśli jednak zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy ze strony układu krążenia, należy odwiedzić lekarza, nawet jeśli nie ukończyliśmy 40 roku życia. Wśród niepokojących symptomów na uwagę zasługują: tachykardia, kołatanie serca, męczliwość, bóle oraz duszności w klatce piersiowej. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, gdyż objawy te mogą świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych, których nie wolno bagatelizować. Lekarz kardiolog jest w stanie rozpoznać zarówno wrodzone, jak i nabyte wady serca, a także innego rodzaju schorzenia układu krążenia. Zajmie się również ich leczeniem, o ile będzie to konieczne.

skierowanie do kardiologa na nfz

Skierowanie do kardiologa na NFZ? Czy są kolejki do kardiologa?

Jak długo czeka się na wizytę u kardiologa na NFZ i czy potrzebne jest skierowanie do kardiologa?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki jest czas oczekiwania na wizytę u specjalisty kardiologa w ramach NFZ. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czas oczekiwania uzależniony jest bowiem od wielu czynników. Warto sprawdzić za pośrednictwem wyszukiwarki internetowej, która z przychodni w naszej okolicy oferuje możliwie najszybszy termin. Czasami wizyty można doczekać się po tygodniu, ale nierzadko trzeba poczekać na nią nawet kilka miesięcy. Warto także mieć na uwagę, że czas oczekiwania do doświadczonych i wykwalifikowanych lekarzy może być wyjątkowo długi. Aby móc zapisać się na wizytę, niezbędne jest skierowanie. Może wystawić je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Wizytę u kardiologa powinna więc poprzedzać wizyta u lekarza rodzinnego lub innego specjalisty na NFZ, któremu w pierwszej kolejności trzeba będzie przedstawić niepokojące nas objawy.

Jak wygląda pierwsza wizyta u kardiologa na NFZ?

Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty jest dla większości osób najbardziej stresująca. Warto więc wiedzieć, jak taka wizyta właściwie przebiega. Okazuje się, że nie ma się czego bać. Na początku lekarz zbierze staranny wywiad. Zapyta o nasze dolegliwości oraz rzecz jasna o powód wizyty. Następnie będzie zadawał pytania, które pomogą mu postawić właściwą diagnozę. Na wizycie możemy spodziewać się także pewnych badań. Może zostać wykonane EKG, a także echo serca. Czasami pacjent może otrzymać skierowanie na badania laboratoryjne, które wykona w dogodnym dla siebie terminie. Bardzo często na pierwszej wizycie pacjent otrzymuje diagnozę, receptę, a także zalecenia dotyczące sposobu funkcjonowania na co dzień. Czasami jednak proces diagnostyczny wymaga więcej niż jednej wizyty. Niekiedy lekarz kardiolog może wystawić skierowanie na oddział szpitalny. Jeśli będziemy wymagać kolejnej wizyty, specjalista na pewno wskaże nam termin, w którym powinniśmy ponownie się do niego zgłosić. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak umówienie się w przychodni na kolejną wizytę.

Zobacz: Zdrowie i Choroby